Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Tuzluca’da AŞURA Matemi
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
29-11-2014 13:51 - 1425 Okunma

Kerbela şehitleriIğdır’ın Tuzluca ilçesinde de anıldı. Hz. İmam Hüseyin ve 71 yarenini anma programına katılım yüksek oldu.  Matem törenine Sünni- Şii her kesimden katılım oldu. Törenle ilgili kurulan Aşura çadırına ilgi büyük oldu. Matem çadırını ziyaret eden kamu görevlileri ve öğrencilere kitaplar hediye edildi.

Çadırı Tuzluca Belediye Başkanı başta olmak üzere kurum ve kuruluşların temsilcileri gezdi. Törende konuşan Caferi Sadık Camii alimi Ş. Muharrem Güldoğuş Hz. İmam Hüseyin ve 71 yareninin vermiş olduğu mücadelenin ne anlama geldiğini anlattı.   

Tuzluca Belediye Başkanı Mehmet Gültekin ise törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: “İmam Hüseyin’in tüm Müslümanların ortak değeridir. Geçmişten bugüne kadar gelen Yezd zihniyetlerine karşı, Sünni-Şii birlikte el ele hareket etmelidir.”dedi.

Gaziler köyü Camii alimi Ş. Ahmet Alçiçek ise Aşura’nın ve İmam Hüseyin’e yas tutmanın Hz. Adem’den, Hz. Muhammed (saa)’e kadar devam etmesindeki önemi anlatarak şunları söyledi:”Bugün eğer insanlar halen İmam Hüseyin’e gözyaşı döküyorsa bu bize bir emanettir. Bizler Peygamberlerin gözyaşı döktüğü gönde gözyaşı döküyoruz. Allah ve Peygamberinin emaneti olan Ehli Beyti’e çok sıkı sarılmamız ve çok iyi sahip çıkmalıyız” dedi.

Konuşmaların ardından Hz. Zeynebin  Muaviye oğlu Yezit karşısında sergilediği dik duruşu konu alan tiyatro gösterisi sunuldu.  Tiyatro ardından Seyyid Haşim Erdoğan’nın okuduğu mersiye ve gençlerin Sinezenleriyle gözyaşları sel oldu. Program sonrasında hem imam Mehdi Camii’nde hem de imam Caferi Sadık Camii’de İmam Hüseyin adına ihsan verildi. Bu arada Istanbul’da olduğu gibi halk Kızılay’a kan bağışında bulundu. Akşam ise Şam-ı Gariban (Garipler gecesi) dolayısıyla madem çadırı önünde sine vurup mersiyeler okudu.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
29-11-2014 13:51 - 1425 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
18-11-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım