Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Halkalı’da Anneler Ali Asgar Gününde Buluştu
Binlerce anne: "Lebbeyk ya Ali Asgar" dedi
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
31-10-2014 15:18 - 2519 Okunma

Hazreti Muhammed'in (saa) ciğer paresi sevgili torunu Hz. İmam Hüseyin ve 71 yareninin Kerbela Çölü'nde şehit edilişlerinin bu yıl 1375. yıl dönümü.
Caferider tarafından her yıl Halkalı Aşura Meydanı'nda düzenlenen tören bu yıl 3 Kasım Pazartesi günü yapılacak.

HALKALI- ''Evrensel Aşura Matem Merasimi'' öncesi her yıl tüm dünyada eş zamanlı olarak düzenlenen Ali Asgar Günü bu yıl da Zehra Ana Derneği tarafından Halkalı’da yapıldı. Binlerce anne Ali Asgar Günü’ne özel  kıyafetler giydirdikleri bebekleriyle Kerbela’nın en küçük askerini selamladı. Lebbeyk Ya Ali Asgar dedi.

Zeynebiye Camisi'nin yanında düzenlenen tören Cabir Alimlerinden H. Ş. Ehed Talan tarafından okunan Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Ali Asgar destesinin okuduğu sinezenlerin ardından kürsüye çıkan Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz: Peygamber evladı Hz. İmam Hüseyin (as)’ın altı aylık sütemer yavrusunun beşiği Kerbela’da boş kaldı ama bu ümmet evlatlarını Ali Asgar olarak yetiştirmeye ve İmam Hüseyin’in varisi olan Hz. İmam Mehdi’ye asker vermeye ahdettiler. Bu ahit Hz. İmam Hüseyin (as)’ın kalbine merhem olur inşallah.

Kerbela’da İmam Hüseyin (as)’ın Abbas gibi, Ali Ekber gibi yaverlerinin şahadetinde Allah’tan tesliyet gelmedi ama altı aylık Ali Asgar’ın şahadetinde Allah’tan tesliyet geldi.
O yavrunun Kerbela’da dökülen pak kanından bir damla bile yere düşmedi. O gün bu gündür  Yezid’e avukatlık yapanların ağızlarını o altı aylık yavrunun şehadeti kapatmıştır. Hiçbir şekilde böyle bir katliama cevaz yoktur. Bunu hiçbir şekilde savunamazlar. Bu günde ne yazık ki Yezid’in varisleri İslam coğrafyasında Müslümanların çocuklarını kesiyorlar. Bunu İslam’ın gereği gibi göstermeye çalışıyorlar. Onların bu yaptıklarının değil İslam’dan insanlıktan bile bihaber olduklarının açık kanıtıdır. Biz dünya tarihinde vefa noktasında eşi benzeri çok az olan, belki de masumları çıktıktan sonra ondan daha vefalı olmadığı birisinin olmadığını düşündüğüm ve İmam Hüseyin’in de bu vefasından dolayı engin sevgisini kazandığı Peygamber gelini, Ali, Fatıma gelini Hz. Rubap hatuna baş sağlığı vermeye geldik” diye konuştu.

Özgündüz’ün konuşmasının ardından Azerbaycanlı Ehl-i Beyt meddahı Seyid Talih Boradigahi'nin okuduğu mersiyeler törene katılanları duygulandırdı. Törene bebekleri ve çocukları ile katılan kadınların da Ali Asgar'ın annesi Hz. Rubap Hatun'a başsağlığı için toplandıklarını ve onun yasını tuttuklarını söyledi.

Tören sırasında Kerbela’dan Hz. İmam Hüseyin (as)’in türbesinde göndere çekilen bayrak tören alanına getirilerek ziyarete açıldı. Törenin sonunda, kadınlar çocukları havaya kaldırarak, ''Lebbeyk  Hüseyin ,lebbeyk ya Ali Asgar'' diye haykırdı.
 Ali Asgar Günü töreni okunan dualarla son buldu.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
31-10-2014 15:18 - 2519 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
15-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım