Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
'Zina suç sayılsın'
Din Görevlileri Birliği Derneği (DİN-BİR-DER) Genel Başkanı Muhittin Yıldırım, Müftüye nikah yetkisi olumlu bir adım ancak aile yapımızı temelden sarsan nikahın düşmanı “zina” yeniden suç olsun! Müftülere nikâh kıyma yetkisinin verilmesi üzerine zina gerçeği bir kez daha gün yüzüne çıktı. Müftülere verilen bu yetki, önemli bir eksikliği giderse de, aile kurumunu ve toplumu ifsad eden en önemli fiil olan zina hâlâ suç kapsamında değil. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de açık nâslarla yasaklanan zina, yasalarda da suç sayılsın!
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
21-10-2017 08:58 - 250 Okunma
Din Görevlileri Birliği Derneği (DİN-BİR-DER) Genel Başkanı Muhittin Yıldırım, aile kurumumuzun dibine 2004 yılında konulan dinamit, ahlâk ve maneviyattan uzak bir nesil için ilk adım oldu. Avrupa Birliği ’nin “Müzakereleri başlatmayız” tehdidine boyun eğilerek zina suç kapsamından çıkarILdı. Böylece AB sevdasıYLA suç olmaktan çıkan zina, toplumsal çöküşü ürkütücü boyutlara taşıdı.
 
Din Görevlileri Birliği Derneği (DİN-BİR-DER) Genel Başkanı Muhittin Yıldırım müftülere nikâh kıyma yetkisinin verilmesini desteklediklerini söyledi. Yaptığı açıklamada, nikâhın önemine değinen Yıldırım, “Nikâh, eşler arasındaki ilişkiyi meşru kılan, hakları ve sorumlulukları belirleyen ve aileyi koruyan bir akittir. Farklı tezahürleri de olsa bütün hukuk sistemlerinde var olan bir akittir. İslam hukukunda da bütün ayrıntıları ile yer almıştır. Mevcut yasalarda da bu akdin var olduğunu hepimiz biliyoruz. Nikâhta asıl olan yetişkin insanların kendi iradeleriyle tercihte bulunmasıdır. Yapılan tartışmalar bağlamından, bilgiden ve gerçeklikten uzak tartışmalardır. Çünkü bu kanun ile nikâhın şartlarında, irade beyanında hiçbir değişikliğe gidilmiyor. Sadece nikâh kıyan memurların sayısı artıyor. Eski uygulamada da yeni önerilen düzenleme ile de nikâh kıyma yetkisine sahip olan kişiler kamu görevlileridirler” dedi.
 
 VATANDAŞIMIZA TERCİH İMKÂNI SAĞLANMAKTADIR
 
 Yıldırım ayrıca konuya karşı çıkanlara ilişkin de, “Müftülere nikâh kıyma yetkisine karşı çıkanlar tam bir aymazlık içerisindedirler. Yapılan tartışmaların gelinen süreçte Türkiye ’de yaşanan aile sorunlarına, aile kurumunun ve toplumsal birlikteliğin güçlendirmesine dair hiçbir katkısı yoktur. Boşanma oranları gittikçe artmakta, aile yapısı işlevini yitirme tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Asıl konuşulması gereken ve gündeme alınması gereken konular bunlardır. Halkımız aile gibi böyle önemli bir birlikteliğin başlangıcının dini bir atmosferde gerçekleştirilmesini arzu etmektedir. Evliliği ibadet olarak gördüğü için bu akit işleminin din görevlilerinin nezaretinde gerçekleşmesini istemektedir. Bu son derece doğal ve haklı bir talep olarak görülmelidir. Zaten mevcut durumda çoğunlukla resmi nikâhın akabinde dini bir törenin de icra edilmesini talep ederek din görevlilerine de başvurulmaktadır. Bu kanun ile bu ikilem ortadan kaldırılmakta, vatandaşımıza bir tercih imkânı ve kolaylığı sağlanmaktadır” diye konuştu.
 
 ZİNA YENİDEN SUÇ KAPSAMINA ALINSIN
 
 Açıklamasında aile kavramının önemine de değinen Yıldırım, “Coğrafyamızı talan eden küresel sömürü sistemi, öncelikle maddi kaynaklarımızı sömürmüş, ardından bizi ayakta tutan değerlere saldırmıştır. Değerlerimize yönelik bu haşin saldırı bütün hızıyla devam etmekte, aile yapımızı da tehdit etmektedir. Toplumsal yapımıza muhalif diziler ve TV programlarıyla iffet, hayâ, namus vb. değerler yıpratılmaktadır. Gayr-i meşru ilişkiler, zina, fuhuş vs. sıradan şeylermiş gibi gösterilmekte ve toplumun bunları normalleştirmesi hedeflenmektedir. Hatta AB uyum yasaları çerçevesinde yıllardır kanunen suç olan zina, suç olmaktan çıkarılmıştır. Yetkililer ise bir şeyler yapıyormuş gibi görünüp hiçbir şey yapmamaktadır” diye eleştirdi.
 
 DİYANET’İN ÖRNEK ÇALIŞMASINA DESTEK
 
 Aile kurumunun güçlendirilmesine yönelik çalışmaları da desteklediklerini ifade eden Yıldırım, “Önce ahlâk ve maneviyat düsturuyla çalışmalarını sürdüren derneğimiz yapılan yanlışları eleştirirken, doğruların da her daim yanında olmuştur. Son günlerde gündeme gelen, müftülere nikâh kıyma yetkisi veren kanununu destekliyoruz. Ayrıca, evlenmek isteyen gençlerimize yönelik müftülükler bünyesinde açılan Aile ve Dini Rehberlik büroları marifetiyle aile okulu kursları açılmalıdır. Aile yapımızı güçlendirici çalışmalar toplumun tüm kesimlerini kapsayacak şekilde geliştirilmelidir” ifadelerini kullandı.
 
 ZİNA YAPAN KIZINA TOKAT ATAN BABAYA PARA CEZASI VERİLMİŞTİ
 
 Zinanın suç sayılmaması, aile kurumunu temelinden sarsıyor. Bunun en trajikomik örneklerinden birisi 2014 yılında Zonguldak’ta yaşandı. Devrek ilçesinde belediye temizlik işçisi 43 yaşındaki Sefer B., evde bir erkekle yakaladığı kızı 19 yaşındaki E.B.’ye tokat attı. Kızının şikâyeti üzerine, ‘basit kasten yaralama’ suçundan hakkında dava açılan Sefer B.’ye 740 lira para cezası verildi.
 
 İşte o düzenleme
 
 Müftülere resmi nikâh kıyma yetkisi veren düzenlemeyi de içeren tasarı önceki gece Meclis ’te kabul edildi. Düzenleme şöyle: “ Bakanlık il ve ilçe müftülüklerine evlendirme memurluğu yetkisi ve görevi verebilir.” Tasarıya göre il ve ilçe müftüleri de evlendirme memurları arasına ekleniyor. Tasarı imamlara da nikâh kıyma yetkisi verilebilecek şekilde genişletildi.
 
Milli Gazete
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
21-10-2017 08:58 - 250 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
18-01-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım