Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
22 yaşında 12 patentli icadı var
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
07-10-2013 09:55 - 2422 Okunma

  Seccat Yakubi... 22 yaşında, Bahçeşehir Üniversitesi Biyomedikal Mühendislik Bölümü'nde okuyor. Genç yaşına rağmen, 12 patentli icadın altına imza attı. Dedesi Abbas Yakubi, Iğdır'da doğdu; Birinci Dünya Savaşı sırasında çıkan olaylar nedeniyle İran'ın Maku şehrine yerleşti.

Çocuk yaşlarda tutkuyla başladığı bu uğraş ona ‘BM dünyanın en genç bilim adamı’ unvanını, Almanya hükümeti tarafından verilen ‘en iyi icat’ ödülünü, ABD Dünya İcat-Bilim Yarışması 'en yaratıcı mucit' ve Asya Dünya İcat Organizasyonu 'dünyanın en iyi mucidi" unavınını getirdi.

Doğup büyüdüğü İran'da iki yıl üst üste 'en dahi öğrenci' ödülünü de alan Yakubi, Birleşmiş Milletler'in özel davetlisi olarak birkaç ay sonra Newyork'ta yapılacak "Barış ve Sağlık" konulu konferansta konuşacak.

Sadece son birkaç yılda katıldığıo bilim yarışmalarında 11 altın, 7 gümüş, 6 da bronz madalya kazanan genç mucit onun üzerinde üniversite tarafından fahri doktora ile ödüllendirildi.
 

 icatları ve projeleri ile uluslararası alanda büyük başarı toplayan 22 yaşındaki mucit Seccat Yakubi, Zeynebiye'yi ziyaret ederek Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz ve milletvekilimiz Ali Özgündüz ile görüştü.
 

Baş ağrısına çözüm

Seccat, geçtiğimiz yıl hem kendisi hem de çevresindeki pek çok kişinin baş ağrısından muzdarip olduğunu görünce bir şey icat etmeye karar vermiş. Uzunca araştırmanın neticesinde ‘headbelt’ isimli bir cihaz geliştirmiş. Bu cihaz sinir sistemini uyararak beyinde bulunan kılcal damarlardaki kan akışının düzenli olmasını sağlıyor. Böylelikle organlar işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebiliyor ve baş ağrısı hissedilir şekilde azalıyor. Romanya’da düzenlenen Euroinvent yarışmasına Türkiye’den sadece Seccat katıldı ve birincilikle döndü. Bu ödül aynı zamanda ülkemize biyomedikal konusunda en iyi icat ödülü kazandırdı.

Kendi insanlarıma faydalı olmak istiyorum

Gittiğim her ülkeden çeşitli teklifler aldım; ama benim düşüncem Türkiye’de ve İran’da kalmak. Amacım Batı'nın teknolojisini Doğu’ya getirmek, Doğu’dan da Batı’ya birşeyler sağlamak. İnsanlara bu şekilde faydalı olacağımı düşünüyorum. Bu bölge benim için çok özel bir bölgedir. Kendi insanımızla kalıp, öncelikle kendi insanlarıma hizmet etmek istiyorum. Bölgenizde bazı sorunlardan dolayı sağlık alanında ilerleme hep aksamıştır.

Ambargolar yüzünden Türkiye'ye geldim

Ben ve benim gibi birçok arkadaşım aslında İran’da eğitimizi devam etmek istiyorduk. Batı’nın İran üzerindeki ambargolardan dolayı çalışmalarımız bir yerde duruyordu, fazla ilerleyemiyorduk. Bu amborgo sağlık alanında ilerlemeyi de engelliyordu.  Onun için Türkiye’ye gelmek zorunda kaldım. Çünkü Türkiye’de herhangi bir Batı amborgosu olmadığı için çalışmalarımı rahatlıkla yapabiliyorum. Özelikle sağlık alanında bu teknolojiyi sağlamak için özel kurumlar tarafından bana yardımlar yapıldı ve çalışmalarımı rahatlıkla yapabiliyorum.

Benim hedefim İran’dan çıkıp İran’ı yalnız bırakmak değildi; bir yol bulup, bu ambargoların üstesinden gelmekti. Asıl amacım ise Türkiye ve İran’la ortak bir proje ile dünyaya bu toprakların sesini duyurmak.  

Batı’nın bu kadar amborgolarına rağmen ABD’de Dünya İcatlar Yarışması'na katılıp, birinci olmak ve özel ödüller almak hem kendi adıma hem de ülkem adına onur verici bir durumdur.  Çok kıt imkanlara rağmen İran’a dünyanın en büyük ödüllerinden birini kazandırmak çok güzel bir duygudur. Onların ambargolarına rağmen gelen bu başarılar, Batı ve ABD’ye en güzel mesajdır bence.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
07-10-2013 09:55 - 2422 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
18-11-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım