Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
ABD Mehmetçiği Yalnız Bıraktı
“El Bab’da, halen 80 bin kişi yaşıyor. Bunların önemli bir bölümü de IŞİD’e destek oluyor”
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
26-12-2016 09:33 - 383 Okunma
Suriye’de devam eden Fırat Kalkanı harekâtında yaşananları anlatan bölgedeki askeri kaynak, ABD’nin Rakka operasyonunu ertelemesinin ardından 700 civarında IŞİD’li El Bab’a doğru hareket ettiğini ileri sürdü. Askeri kaynak’ın “ABD’nin, Rakka operasyonunu bahara ertelediğini açıklamasından sonra, bu kentte bulunan 700 civarında terörist, El Bab’a gelmek istiyor. Askerimize özellikle canlı bomba, bomba yüklü araçlarla kayıp verdirmeyi planlıyor” dediği aktarıldı.
 
Erdoğan: El Bab’a doğru yürüyoruz
 
Sözcü gazetesinin Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk‘ün haberi şöyle:
 
El Bab’daki 15 kritik noktayı adım adım kontrol altına alan TSK, dinci teröristlere Rakka’dan gelecek desteğin yolunu kesti. El Bab’a hapsolan IŞİD’liler, canlı bomba saldırıları ile Mehmetçiğin kuşatmasını yarmaya çalışıyor.
 
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK),  24 Ağustos’ta başlattığı Fırat Kalkanı Operasyonu kapsamında, terör örgütü IŞİD için büyük önem taşıyan El Bab’ın dış bağlantılarını kesip örgüte yardım gelmesinin önünün kesilmesi planlandı.
 
Geçen yıl Cizre’de, Sur’da, Nusaybin’de olduğu gibi askerin ev ev patlayıcı ve terörist araması yoluna gidilmeyeceğini belirten kaynaklar, “Cerablus, Dabık gibi yerleşim yerlerindeki durumla, El Bab arasında büyük fark var. Burada, terör örgütüyle bağlantılı geniş bir kitle var” yorumunu yaptı. El Bab’ı kontrol altına alabilmek için kritik 15 yerin tutulması gerektiğini, bunun çalışmalarını olumsuz hava koşullarına rağmen yerine getirmek için çalışmaların yürütüldüğünü belirten bölgedeki askeri kaynak, SÖZCÜ’ye şunları söyledi:
 
“Mehmetçiği yalnız bıraktılar” 
 
Türkiye, orada tam anlamıyla yalnız bırakıldı. ABD’nin ve koalisyon güçleri yaklaşık 25 gündür, hava harekatı da yapmıyor. Ne yapılıyorsa TSK tarafından yapılıyor. ABD, Rakka operasyonunu ertelediğini açıklaması da İŞİD teröristlerini rahatlattı.
 
15 Kritik nokta
 
ABD’nin, Rakka operasyonunu bahara ertelediğini açıklamasından sonra, bu kentte bulunan 700 civarında terörist, El Bab’a gelmek istiyor. Askerimiz, bunların giriş yapmak isteyeceği 15 civarında kritik yeri tam anlamıyla kontrol altına almak için çalışıyor. Onlar da askerimize özellikle canlı bomba, bomba yüklü araçlarla kayıp verdirmeyi planlıyor.
 
“Ele geçirme yok”
 
Bazıları, askerimizin El Bab’ı tamamen ele geçirmek istediğimizi sanıyor. Askerin böyle bir niyeti yok. Ancak, kent kontrol altına alınacak. Teröristlere yardım gelmesini önlenecek ve kentte hapis olmaları sağlanacak. Kuşkusuz onlar da buna karşı direniyor.
 
“Hava şartları ağır”
 
Üç gün yağan kardan, saatteki hızı 70 kilometreyi bulan fırtınadan tabii ki askerimiz de etkileniyor. Teröristler askerimizin giriş yapabileceği alanlarda hendekler kazmış. Karla kaplı olduğu için burada beyaz elbiselerle kendilerini gizliyorlar. Askerimiz yaklaştığı zaman canlı bomba olarak çıkıp saldırıyorlar. Komandolarımız daha çok canlı bombalarla savaşıyor.
 
Sivillerin durumu
 
Askerimiz, sivillerin zarar görmemesi için çok dikkatli ve bu yüzden de ağır hareket ediyor. Örneğin, ele geçirdiğimiz eski hastane binası yaklaşık 1.5 ay gözetlendi. Evleri de havadan denetliyoruz. Bununla kalmayıp yerel kaynaklardan aldığımız bilgileri de değerlendirip ona göre hareket ediyoruz. Sivillerin zarar görmemesi için hassasiyetimiz en üst noktada. 280 bin nüfuslu El Bab’da, halen 80 bin kişi yaşıyor. Bunların önemli bir bölümü de IŞİD’e destek oluyor. Türkiye, Suriye’nin toprak bütünlüğünden yana. Askerimizin orada ne kadar kalacağı da belli değil. Bir yere girmesi kolay ama çıkması çok zordur.
 
t24
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
26-12-2016 09:33 - 383 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
16-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım