Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
ABD Suud'dan başarısız Lübnan siyasetini bir an evvel sonlandırmasını istedi
Lübnan’da Başbakan Hariri’nin zorla alıkonulduğuna ilişkin kanaat, Arap dünyasında giderek yaygınlaşırken, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere bir çok bölgesel aktör, Hariri krizine bir çözüm bulmak için harekete geçmiş durumda.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
18-11-2017 07:36 - 104 Okunma
Lübnan’da Başbakan Hariri’nin zorla alıkonulduğuna ilişkin kanaat, Arap dünyasında giderek yaygınlaşırken, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere bir çok bölgesel aktör, Hariri krizine bir çözüm bulmak için harekete geçmiş durumda.
 
 Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın başdanışmanı Can Aziz, yaşanan son krizle ilgili bazı yabancı ülke yetkililerinin kendilerine meselenin istifa ya da filancanın Başbakan olma meselesi olmadığını, burada asıl hedeflenenin Lübnan olduğu yönünde mesaj verdiklerini kaydetti.
 
 Bu arada Rayul Yevm gazetesi, konuyla ilgili yayınladığı bir haberde Fransa’nın Hariri’yle ilgili yaptığı çıkışın ardından Suudi Arabistan’ın önümüzdeki günlerde başbakan Hariri’ye Paris’e geçmesine izin vereceğini söyledi.
 
 Buna göre aynı zamanda Fransız vatandaşı da olan Hariri, şayet Paris’e gelmesine izin verilmezse Fransız yargısı kendi vatandaşı olan bir kişinin zorla alıkonduğunu düşündüğü için harekete geçecek.
 
 Öte yandan Lübnan Başbakanı Hariri’nin sosyal medyada Samir Subhan’la çektiği selfi fotoğraflar da alay konusu oldu. Lübnanlı sosyal medya hesapları, Hariri’nin Suudi Arabistan’da rahat ettiği ve zorla ülkede tutulmadığını kanıtlamak için ortaya koyduğu her çaba ve attığı her adımın kafaları daha da karıştırdığını belirten mesajlar attılar.
 
 Lübnan’da yayınlanan El Ahbar Gazetesi ise Hizbullah lideri Nasrallah’la girdiği polemiklerle ön plana çıkan Suudi Arabistan Bakanı Samir es Subhan’ın geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği ABD ziyareti sırasında Amerikalı yetkililer tarafından azarlandığını açıkladı. Gazetenin haberine göre, Amerikalı yetkililer, Subhan’a Suudi Arabistan’ın Lübnan politikalarının ABD’nin Lübnan’daki çıkarlarına zarar verdiğini belirterek Subhan’ı iki ayrı toplantıda sert bir şekilde azarladı. Amerikalı yetkililer, Subhan’a, Suudi Arabistan’ın Hariri’yle ilgili attığı son adımların Lübnan hükümetine yönelik desteği artırdığını belirterek Lübnanlı siyasi partilerin muhalefetiyle ve iktidardakiyle yekvücut haline gelmesinden şikayet etti. 
 
 El Ahbar gazetesinin haberine göre ABD’li yetkililer Suudilerin Lübnan siyasetini bir an evvel sonlandırmasını istedi.
 
 Öte yandan konuyla ilgili yapılan analizler de ilginç noktalara vurgu yapıyor. Amerika’da yayınlanan Atlantic dergisi, Suudi Arabistan’ın İran’ı cezalandırmak için Hariri’yi alıkoyması ve zorla istifa ettirme operasyonunun fiyaskoyla sonuçlandığını ve İran’a hiçbir zarar vermediğini yazdı. Yazar Thanassis Cambanis, Suudi Arabistan ve İsrail’in önderliğinde İran’a ya da Hizbullah’a karşı bir savaş ilan edilse bile bu, İran’ın bölgedeki nüfuzunu kırmak yerine onu daha da güçlendireceğini ifade etti.
 
Kaynak : Kudüshaber
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
18-11-2017 07:36 - 104 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
19-10-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım