Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
ABD’den Ürkütücü DEAŞ Raporu: 900 DEAŞ’lı Türkiye’ye Döndü
ABD merkezli düşünce kuruluşu Soufan Center’a göre, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti DEAŞ’ın en az 5 bin 600 yabancı militanı Suriye ve Irak’tan ülkelerine döndü. Bu kişiler arasında Türkiye’ye dönen yaklaşık 900 kişi de var ve Türkiye bu kategoride ilk sırada yer alıyor.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
28-10-2017 08:21 - 123 Okunma
Soufan Center’ın “Halifeliğin Ötesi: Yabancı Savaşçılar ve Geri Dönenlerin Yarattığı Tehdit” adlı son raporunda, Türkiye’ye dönen 7 bin 240 kişinin DEAŞ veya El Kaide üyeliği şüphesiyle gözaltına alındığı ya da tutuklandığı belirtiliyor.
 
900 IŞİD’li ‘ hiçbir engele takılmadan’ Türkiye’ye döndü
 
Raporda yaklaşık 900 Türk vatandaşının da herhangi bir engele takılmadan geri döndüğü belirtiliyor. Verinin kaynağı ise Türkiye Dışişleri Bakanlığı..
 
Türkiye 33 ülke arasında 7. sırada
 
33 ülkeden DEAŞ’a katılan cihatçıların incelendiği rapora göre Türkiye, en fazla vatandaşı DEAŞ’a katılan 7. ülke. Listenin ilk sırasındaki Rusya’yı ise Suudi Arabistan, Ürdün ve Tunus izliyor. İngiltere’den savaşmaya giden 850 kişinin yarısının da ülkelerine döndükleri belirtiliyor.
 
Rapora göre ülkelerine dönen savaşçıların bir kısmı hapsedilirken, kalanları sırra kadem basarak sonraki yıllar için önemli güvenlik riskleri oluşturuyor.
 
40 bin DEAŞ’lıdan 19 bininin kimlikleri belirlenmişti
 
Soufan Center’a göre çok sayıda ülkenin DEAŞ’a karşı operasyon başlatmasının ardından örgüte katılımlar 2015 sonunda durma noktasına geldi. DEAŞ’ın Suriye’nin Rakka şehri gibi önemli kentlerinin geri alınmasının ardından bulunan belgeler, örgüte katılan 40 binden fazla yabancı savaşçıdan 19 bininin adlarının öğrenilmesini sağlamıştı. Bu kişiler 110 farklı ülkeden gelerek örgüte katılmıştı. Diğer ülkelerin Türkiye’ye gönderdiği isim listelerine göre 146 ülke, toplam 53 bin 781 vatandaşının IŞİD’e katılabileceği endişesini taşıyor.
 
“DEAŞ’ın lider kadrosu ülkelerine dönen savaşçıları kullanabilir”
 
Rapor, DEAŞ’ın toprak kaybetmesine rağmen DEAŞ’ın lider kadrosunun ülkelerine dönen savaşçıları uzun süreler kullanabileceği uyarısında bulunuyor: Bu kişiler eski silah arkadaşlarının çağrılarını yerine getirmeye yatkın olacaktır.
 
“Çoğu ülke nasıl baş edeceğini kestiremiyor”
 
Soufan Center çoğu ülkenin, DEAŞ kontrolündeki topraklardan dönen aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu insanlarla nasıl başa çıkacağı, onları topluma nasıl entegre edeceği sorularına yanıt bulamadığını, bu konuda zorlandığını söylüyor.
 
Raporda DEAŞ’ın Türkiye’de Temmuz 2017 öncesi 14 saldırı düzenlediği, yalnızca 2016’da 22 saldırının ise engellendiği de belirtiliyor.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
28-10-2017 08:21 - 123 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
18-11-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım