Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
AB’den Suudi Arabistan ve Hariri’ye Kritik Çağrı
Avrupa Birliği, Suudi Arabistan’a da Lübnan’a karışmama, istifa eden Başbakan Saad Hariri’ye de Lübnan’a dönme, ülkedeki siyasi güçlere iç gündeme yoğunlaşma çağrısında bulundu.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
16-11-2017 07:27 - 199 Okunma
Lüksembur Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Lübnan’ın iç işlerine karışarak Ortadoğu’da daha fazla karmaşaya yol açmaması ve istikrarı bozmaması konusunda Suudi Arabistan’a uyarıda bulundu.
 
Jean Asselborn “Eğer Lübnan Başbakanı Hariri’nin Suudi Arabistan’daki durumu bir rehine krizi ise bu bölge için iyi bir bir haber değil” dedi.
 
Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısından sonra basına açıklamada bulunan Belçika’nın Dışişleri ve Avrupa Birliği’nin Dış Politika Başkanı Federica Mogherini şunları söyledi:
 
“Önce bütün siyasi güçlere Lübnan’a ve vatandaşlarına ne verebileceklerine yoğunlaşmaya, Başbakan Hariri’ye ülkesine dönerek hükumetin başına geçmeye ve işlerini yapmaya çağırıyoruz. Bu milli gündeme hiçbir dış müdahele yapılmamasını umuyoruz. Ülkeye bölgesel anlaşmazlıkları taşımaktan kaçınılmasının esas olduğuna inanıyoruz”.
 
Federica Mogherini, Suikast korkusunu ileri sürerek görevinden istifa eden Saad Hariri’nin yönetimi altında Lübnan’ın başarılarını övdü.
 
Fransa’ın Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, AB Dışişleri Bakanları toplantısının ardından yaptığı açıklamada Lübnan’daki durumu ele aldıklarını, Lübnan’ın istikrarı ve bütünlüğü ve ülkeye dış müdahale yapılmasından endişe duyduklarını söyledi. Jean-Yves Le Drian Lübnan’da siyasi bir çözüme ulaşmak için bütün siyasi figürlerin tam bir hareket özgürlüğüne sahip olmasının gerektiğini söyledi.
 
Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel de Hariri’nin ülkesine dönmesi gerektiğini söyleyerek, ayrılışının Lübnan’ı sarstığını söyledi.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
16-11-2017 07:27 - 199 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
19-01-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım