Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Adım adım Suriye müdahalesi
Kasım Alcan

ABD ve Batının Suudi Arabistan ve Katar’ın sınırsız desteğiyle, Suriye üzerinde nasıl bir denklem kurulduğu İsrail’in son Suriye saldırısıyla daha da netlik kazandı. Bir yanda aynı ülkelerin silah ve para desteğiyle taşeron örgütlerin Suriye’de yürüttükleri yıkımlar, diğer yandan Patriotların tez elden kurulup hazır hale getirilmesi ve İsrail’in maksatlı bir bahaneyle Suriye bilim araştırma merkezine yönelik ABD’nin onayıyla düzenlediği saldırı.

Rusya, İran, Arap Birliği saldırıyı kınarken Türkiye’den kınama mesajı gelmemesi bir hayli dikkat çekici.
Dışişleri bakanlığı İsrail saldırısından tek kelime etmezken Bahreyn’le ilgili açıklamada buldu.
Bakanlık: Bahreyn Kralı Şeyh Hamad bin İsa El Halife’nin, ülkedeki tüm kesimlerin dahil olacağı ulusal diyalog sürecinin canlandırılması yönündeki yeni çağrısı ve muhalefetin söz konusu çağrıya olumlu yanıt vermesi memnuniyetle karşılanmıştır.

Bahreyn’de son iki yıldır devam eden gerginliğin, toplumun tüm kesimlerinin beklentilerine cevap verecek kapsamlı bir ulusal diyalog ve reform süreci ile aşılabileceği yönündeki görüşümüzü bu vesileyle bir kez daha vurguluyoruz.

Bu bağlamda, Bahreyn halkının tüm kesimlerini diyalog sürecine katılmaya ve yapıcı katkıda bulunmaya davet ediyoruz denildi.
***
El kaide militanları Mali’ye askeri müdahale bahanesini başardı. Uranyum, altın ve elmas rezervleri batı kontrolüne geçti.  El kaide Suriye’ye müdahale için elinden geleni yapıyor. ABD ve Batının Suriye’de kimyasal silahlar kırmızı çizgimizdir demesi El Kaide’ye verilen rolün ipuçlarını veriyordu. Nitekim İsrail Hizbullah’a kimyasal silah gidiyor bahanesiyle Suriye’de bilim araştırma merkezini vurdu.   

Yakın bir zamanda Suriye’de El Kaide’nin eliyle kullanılacak olan kimyasal bir saldırı Esad’ın üzerine fatura edilerek Suriye’ye müdahalenin kapısı aralanmış olacak. Hem de İsrail’in eliyle. İsrail başından beri bu argümanı kullanıyor kimyasal silahların Hizbullah’ın eline geçmesi kırmızıçizgimizdir diyor.
Böylece ABD’nin, Batının, Suudi Arabistan ve Katarın el ele vererek hazırladıkları Suriye kumpası haklı bir gerekçe oluşturacak.
İsrail, Filistin’in tek nefes borusu olan ve buna sınırsız imkân tanıyan Suriye yönetimini kimyasal silah bahanesiyle yeniden vuracak.  Böylece  bir yandan  Hizbullah yenilgisinin intikamını alacak, diğer yandan da İran’ı savaşın içine çekerek nükleer tesislere yönelik saldırı için bahane  yaratacak..

Diğer yandan tüyler ürperden bir idda Los Angeles Times gazetesinden geldi.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Los Angeles Times, Kudüs mahreçli haberinde İsrail’in Suriye’ye karşı gerçekleştirdiği saldırıyla “komşularını istikrarsızlaştıran ve İsrail’i daha kırılgan hissetmesine yol açan “Arap Baharı” kargaşasına ilk defa askeri olarak adım attığı yorumunu yaptı.

Gazeteye konuşan halen Hebrew Üniversitesi’nin Suriye uzmanı Moşe Maoz da, “Şimdiye kadar İsrail, Suriye bataklığına sürüklenmekten kaçınmıştı. Bu (saldırı) İsrail’in (Esad’ı) düşürmek için eylemlerini tırmandırmaya karar verdiğinin ilk sinyali olabilir” görüşünü dile getirdi.

Moşe Maoz, İsrail’in baskınının “ABD ve Türkiye ile koordine edilmiş olabileceğini” de öne sürdüğü değerlendirmeleri sırasında Esad’ın misillemede bulunamayacağını iddia etti.

Şimdilik ortada dolaşan komplo teorisi bu.

Son not Ankara'da ABD Büyükelçiliğine yönelik saldırıyı da iyi düşünmek gerek. Yeni bir İran bahanesi daha yaratılacak.  Bakalım yalanı bol fatura kime kesilecek...

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
01-02-2013 15:13 - 1251 Okunma
Kasım Alcan yazarın diğer yazıları [ Tümü ]
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun 11-06-2014 tarihinde eklendi
Özgür İslami Medya 02-06-2014 tarihinde eklendi
Küfre hizmet eden, Kutsal Cihad 06-05-2014 tarihinde eklendi
İmam Hasan Askeri'nin (as) Mektubu 09-01-2014 tarihinde eklendi
Selam olsun Şah-ı Şehidan İmam Hüseyin'e (as) 04-11-2013 tarihinde eklendi
BOP'un bize karşı açtığı bu savaş "Bizim Savaşımızdır" 09-09-2013 tarihinde eklendi
Kardavi ve Türkiye'de Vahabi Tehlikesi 04-09-2013 tarihinde eklendi
Sırtını zalimlere dayayıp demokrasi çağrısı yapanlar 14-08-2013 tarihinde eklendi
İslam 'cı' lar size ne oldu? 30-05-2013 tarihinde eklendi
Seni yakacağız mesajı!! 02-05-2013 tarihinde eklendi
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
22-02-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım