Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Af Örgütü: Myanmar Ordusu Yüzlerce Rohingyalı Müslümanı Öldürmüş
İnsan hakları kuruluşu Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) Myanmar’ın Arakan eyaletinde yüzlerce Müslüman’ın öldürüldüğünü doğrulayarak, bu ülkeye silah ambargosu uygulanmasını ve bu cinayetlerin faillerinin cezalandırılmasını istedi.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
19-10-2017 08:48 - 134 Okunma
İSNA’nın Associated press’den naklen verdiği habere göre 25 Ağustos’tan şimdiye kadar 580 bini aşkın Arakanlı Müslüman, Rohingya eyaletinde hükümet askeri güçlerinin operasyonları sonucu ev barklarını terk ederek Bangladeş’e firar etmişlerdir.
 
İki haftadan kısa bir süre içinde 300 bin Arakanlı Müslüman, Myanmar ordusunun saldırıları nedeniyle Bangladeş’e kaçtı. Myanmar güvenlik güçleri tarafından Arakan’da öldürülen sivillerle ilgili her gün yeni bir haber gelirken uydu görüntüleri eyalette tamamen yıkılan ve yakılan köyler olduğunu ortaya koydu.
 
Balıkçı tekneleriyle Bangladeş’e sığınmak için hayatlarını tehlikeye atan Müslümanların dramını dünya sessizce izlerken Uluslararası Af Örgütü, Myanmar ordusu tarafından şiddetten kaçan Arakanlıların geçiş yolları üzerine uluslararası sözleşmeler uyarınca kullanılması yasak olan anti-personel mayınlar döşendiğini doğruladı.
 
Bir kaç hafta Arakanlı mültecilerle birlikte Bangladeş sınırında kampta yaşayan ve olaylarla ilgili araştırmalarda bulunan Af örgütü araştırmacı Mattiv Vals, Arakanlı Müslüman mültecilerin durumuyla ilgili raporlar hazırladıklarını ve yakında da yeni birini daha yayınlayacaklarını, Arakanlılara ait köy, kasaba ve binaların tamamen yakılıp yıkıldığını, bu bölgelerde yaşayanların ya öldürüldüklerini veya ülkeden kovularak  kendi ev ve barklarını terk ettiklerini söyledi.
 
Af örgütü araştırmacısı artık dünya ülkeleri ve uluslararası topluluğun bu vahşete bir dur demesinin vaktinin geldiğini, Myanmar hükümetine silah ambargosunun uygulanması gerektiğini bildirdi.
 
Öte yandan UNESCO da dün uyarıda bulunarak Arakanlı mültecilerin %60’ını çocukların oluşturduğunu bildirdi.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
19-10-2017 08:48 - 134 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
18-11-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım