Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Akciğer kanseri tedavisinde yeni gelişmeler
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
15-07-2014 10:12 - 490 Okunma

  Dünya Sağlık Örgütü’ne göre her yıl bir milyona yakın insan akciğer kanserinden ölüyor. Örgüt, sigara içenlerin sayısı arttığı için ölüm oranının da artacağını tahmin ediyor. Ancak yapılan araştırmalara göre akciğer kanserinin kontrol altına alınmasına yönelik bazı ciddi adımlar da atılıyor
Akciğer kanseri vakalarının çoğunun sigara kullanımına bağlı olduğu, birçok araştırma tarafından doğrulandı. Bazı vakalarsa ikinci el sigara dumanı ya da zehirli kimyasal maddelerin solunmasıyla ilişkili.

Akciğer kanseri her yıl yaklaşık bir milyon can alıyor. 600 bin kişiyse ikinci el sigara dumanı nedeniyle yaşamını yitiriyor. Şimdiye kadar her akciğer kanseri hastasına aynı kemoterapi tedavisi uygulanıyordu. Tedavi bazen işe yarıyor, bazense yaramıyordu. Uzmanlar tümörleri, sağlıklı dokulara zarar vermeden ve kemoterapinin yan etkilerini en aza indirgeyerek küçültmek için daha iyi tedavi yöntemleri geliştirmeye çalışıyor.

Bu yöntemlerden biri, kanser hücrelerinin büyüyüp yayılmasına neden olan ve onkogen adı verilen hasarlı genleri tespit etmeye dayalı.

Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’nden onkolog Mark Kris, onkogenlerin kanserin yayılmasında oynadığı rolü inceleyen araştırmanın başkanı: “Hasarlı gen, bazı proteinler üretiyor. Bu proteinler, kanser hücresinin büyümesinde kritik rol oynuyor.”

Doktor Kris, ileri derecede akciğer kanseri hastası bin kişinin katıldığı araştırmada kanserin yayılmasını hızlandıran on farklı mutasyonu inceledi: “Akciğer kanseri teşhisinen hemen sonra tümörleri incelemeye alacağımız bir araştırma yapmayı düşündük. Akciğer kanserinin arkasındaki on adet onkogeni mercek altına aldık. Hastaların %64’ünde onkogenler’den birini tespit ettik, %28’indeyse elde ettiğimiz bu bulgu doğrultusunda tedavi yöntemi belirledik."

Uzmanlar, hasarlı genleri tespit ederek daha etkili tedavi yöntemleri uygulamayı amaçlıyor. Doktor Kris, onkogen testinin hızlı, hassas ve ucuz olduğunu söylüyor. Araştırma sonucuna göre onkogenleri doğrudan hedef alınan akciğer kanseri hastaları, standart kemoterapi gören hastalardan ortalama bir yıl daha uzun yaşadı. Hasarlı genleri hedef alan ilaçlar ayrıca daha az yan etki yapıyor. Doktor Kris, kanseri körükleyen genlerle ilgili daha fazla bilgi edindikçe her tür kanserin tedavisinin kolaylaşacağını umuyor.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
15-07-2014 10:12 - 490 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
12-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım