Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Arabistan Ablukası Sonrası İlk Yardım Gemisi Yemen’de
Suudi Arabistan öncülüğündeki uluslararası koalisyonun 3 haftadır uyguladığı ablukayı yumuşatması ardından, Birleşmiş Milletler’e (BM) ait gıda yardımı taşıyan ilk gemi Yemen’e ulaştı.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
27-11-2017 08:47 - 122 Okunma
Binlerce ton buğday yüklü yardım gemisi Husi’lerin elindeki Salif limanına yanaştı.
 
BM Dünya Gıda Programı ülke direktörü Stephen Anderson, BBC’ye yaptığı açıklamada geminin ülkenin kuzeyinde yaşayan 1,8 milyon kişiye 1 ay boyunca yetecek miktarda gıda taşıdığını belirtti.
 
Anderson, geminin abluka nedeniyle iki haftadır Yemen açıklarında beklediğini söyledi.
 
5.500 ton buğday taşıyan bir ticaret gemisinin de yine Husi milislerin elinde bulunan Hudeyde limanına girişine izin verildiği açıklandı.
 
Anderson “İnsani yardımlar tek başına Yemen’in kuzeyindeki ihtiyacı tam anlamıyla karşılayamaz, bu nedenle ticari malların gelmesi özellikle durumu daha iyi olanlar ve yardım ulaştıramadığımız kişiler için olumlu bir gelişme” dedi.
 
İnsani yardım taşıyan uçakların da Cumartesi günü başkent Sana’ya inmesine izin verilmişti. UNICEF yetkilileri uçaklarda bulunan 1,9 milyon doz aşının ‘ihtiyacın çok küçük bir miktarını karşıladığını’ belirtti.
 
Ülkede iki yıldan uzun süredir devam eden savaş nedeniyle ciddi gıda sıkıntısı yaşanıyor. 20 milyonda fazla kişi acil insani yardıma muhtaç. 400 binden fazlası çocuk olmak üzere 11 milyon kişi de aşırı yetersiz besleniyor.
 
Suudi Arabistan öncülüğündeki uluslararası koalisyon, 6 Kasım’da Yemen’de Husi kontrolündeki bölgeden Riyad’ı hedef alan balistik füze saldırısı sonrası, Yemen ile kara, deniz ve hava sınırlarını geçici olarak kapatmıştı.
 
Koalisyon, geçen hafta başında acil insani yardımların ülkeye ulaştırılabilmesi için Hudeyde limanı ve Sana Havalimanı’nın açılacağını açıklamıştı.
 
Koalisyon ‘ablukanın yumuşatılması’ kararını ülkedeki isyancılara yurt dışından silah desteği ulaştırılmadığını gösteren değerlendirmesi sonucu aldı. Ancak BM, Cuma günü yaptığı açıklamda Hudeyde limanına girişlere hâlâ izin verilmediğini belirtmişti.
 
BM verilerine göre Yemen’de koalisyonun hava saldırıları düzenlemeye başladığı 2015’ten bu yana 8.500’ten fazla kişi hayatını kaybetti.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
27-11-2017 08:47 - 122 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
19-01-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım