Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Arabistan, Lübnan’ın Arap Birliği Üyeliğinin Dondurulmasını İstedi
Suudi Arabistan, Hariri’nin başbakanlıktan istifası sonrası Lübnan’a karşı yeni bir girişimde bulunuyor.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
14-11-2017 07:21 - 131 Okunma
Suudi Arabistan, Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmet Ebu el Gayt’tan Lübnan’ın Arap Birliği üyeliğinin dondurulmasını istedi.
 
Ahmet Ebu el Gayt, Suudi Arabistan’ın bu isteğini Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi ile görüştü. Arap Birliği Meclisinde Lübnan’ın Arap Birliğinden çıkarılmasına ilişkin konunun gündeme gelmediği belirten Sisi, Lübnan’ın Arap Birliğinden ayrılması halinde birliğin zayıflayacağını vurgulayarak Suudi yetkililer ile telefon trafiğine girdi.
 
Suudi Arabistan’ın Arap Birliğinden, Lübnan isteğine ilişkin Irak ve Katar’dan da tepki gelirken Bağdat ve Doha, Lübnan’ın Arap Birliğinden ayrılması halinde kendi üyeliklerini de donduracaklarını açıkladılar.
 
Kuveyt ise Lübnan’ın hiçbir Arap ülkesini hedef alacak girişimde olmadığını belirterek üyeliğinin dondurulmasına karşı çıktı. Katar ablukasında yer almayan Kuveyt, Arap ülkelerinin ilişkilerini geliştirmesi ve birlikte hareket etmesi gerektiğini belirtmekte.
 
Lübnan Arap Birliğinden Çıkartılıyor mu?
 
Saad Hariri’nin istifa açıklamasından sonra Lübnan’a dönmemesi kendisinin Riyad’da zorla tutulduğuna dair şüpheleri her geçen gün artırmakta. Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve Suudi Arabistan veliahdı arasında Hariri açıklamaları karşılıklı olarak devam ederken Lübnan’daki resmi görüş, Saad Hariri’nin Riyad’da zorlu tutulduğu yönünde.
 
Saad Hariri’nin beklenmedik bir şekilde gelen istifası sonrası Lübnan Cumhurbaşkanın isteği üzerine oluşturulan komisyon, Hariri’nin Riyad’da zorla tutulduğuna ilişkin iddialara açıklık getirilmesi için görüştüğü Suudi yetkililerden herhangi bir cevap alamadıklarını belirtti.
 
Suudi Arabistan üç yöntemle Lübnan’ın Hariri isteğine karşılık vermektedir. İlk olarak Riyad, Hariri’nin el Mustakbel kanalına çıkarak açıklama yapmasına izin vermiştir.
 
Sonraki aşama ise el Mustakbel fraksiyonunun temsilcilerinin Saad Hariri’nin Riyad’da tutuklu olduğuna dair herhangi bir eleştiri getirmemeleridir.
 
Son aşamada ise önümüzdeki Pazar günü Tahran’ın Yemen ve Lübnan’daki etkisini görüşmek üzere toplanacak olan Arap Birliğinden Lübnan’ın çıkartılması ve üyeliğinin dondurulması yer almakta.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
14-11-2017 07:21 - 131 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
19-01-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım