Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Arabistan Suriyeli Mültecilere Neden Ev Sahipliği Yapmıyor?
Suriye krizinin başlamasıyla birlikte birçok Suriyeli ülkelerini terk ederek komşu ülkelere ya da Avrupa ülkelerine gittiler. Ama burada şu soru gündeme gelmektedir ve o da şu ki, neden Suriyeli sığınmacılara ev sahipliği yapan ülkeler arasında Arabistan, Katar ya da diğer Körfez ülkelerinin adı görülmüyor?
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
01-03-2017 09:01 - 211 Okunma
Suriye’de gerginliklerin yaşanmasıyla birlikte birçok Suriyeli ülkelerini terk ederek, Lübnan, Irak, Türkiye ya da Avrupa ülkelerine gittiler. Ama bu arada Arabistan, Katar ve diğer Körfez ülkelerinin adının neden görülmediğini sormak gerekir?
 
 Arabistan’ın Suriye’de büyük çoğunluğu tekfirci Vahhabi düşünceye sahip olan çeşitli isimlerdeki silahlı grupları desteklediği çok açıktır. Çünkü herkes Riyad’ın mali kapılarını teröristlere açtığını ve silah ve mühimmat temin ederek, İnkılap adı altında Beşar Esad’ı devirmek için dünya genelinden onları Suriye’ye cezp ettiğini bilmektedir.
 
 Arabistan’ın Suriye’deki gruplara silah ve mali desteğinin sonucu, bu ülkede savaşın alevlenmesi olmuştur. Öyle ki birçok Suriyeli ülkelerini terk ederek Lübnan, Irak, Ürdün ve Türkiye’ye gitmiş ve bazıları da bütün tehlikelere rağmen deniz yoluyla Avrupa’ya gitmişlerdir.
 
 Burada şu soru gündeme gelmektedir ve oda şu ki, acaba Körfez Arap ülkeleri Suriyeli mültecilere ev sahipliği yaptı mı? Acaba Suriye’deki gerginliklerin asıl sorumlusu olan Arabistan bu mültecilere ev sahipliği yapmayı kabul etti mi?
 
 Bu sorular, Arabistan’ın mali ve coğrafi imkanlarının göçmenlere sığınma kampları yapabilecek kapasiteye sahip olması dikkate alınarak gündeme gelmektedir. Çünkü bu ülkenin büyük bir alanında yerleşim yoktur ve bu bölgelere çadırlar ya da hatta sığınmacılar için yerleşkeler yapabilir.
 
 Bu bağlamda Suriyeli ve Suudi kaynaklar Körfez Arap ülkelerinin Suriyeli sığınmacıları kabul etmediğini vurguladılar.
 
Burada dikkat çeken husus şu ki, Arabistan’da hâkim olan saltanata bağlı medya, Arabistan’ın Suriye’de savaşın başladığı günden itibaren iki milyondan fazla Suriyeliye ev sahipliği yaptığı ve Suriyelilerin onurunu ve haysiyetini korumak için onlara sığınmacı gibi davranmadığı ya da onları sığınma kamplarına yerleştirmediği ve bununla birlikte yüz bin Suriyeli üniversite öğrencisinin de Arabistan’da ücretsiz olarak eğitim gördüğü yönünde yalan haberler yayınladılar.
 
Özellikle Arabistan ve Katar olmak üzere bazı bölge ülkeleri Suriye krizinin çözümü gündeme geldiğinde çeşitli bahaneler üretiyorlardı. Eğer bu ülkeler gerçekten savaş ve kan dökülmesinin durmasını istiyorlarsa, ilk adım olarak teröristleri desteklemeyi bırakmalıdır.
 
 Diğer bir tabirle, Suriye’de yaşanan huzursuzluğun nedeni olan ve bu ülkedeki hakim rejimi devirmek için durmadan çaba gösteren, teröristleri destekleyerek Suriye’nin çeşitli bölgelerinde huzuru yok eden ve Suriyelileri ülkelerini terk etmek zorunda bırakan taraflar, bu mültecilere ev sahipliği yapmayı asla kabul etmiyorlar.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
01-03-2017 09:01 - 211 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
18-11-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım