Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Arabistan’da Taht El Değiştiriyor
Şu an Bin Selman için öncelik taşıyan önemli konulardan biri veliahdın yani kendisinin yerine geçecek olan kişiyi seçmektir. Bu doğrultuda Suudiler yoğun bir şekilde müzakere ediyorlar.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
25-07-2017 08:53 - 188 Okunma
Rey el-Yavm gazetesinin haberine göre, Arabistan krallığındaki haber kaynakları ülkede bazı büyük iç ve bölgesel projelerin kesinleşmesi ile beraber, Kral Selman Bin Abdulaziz’in, oğlu Muhammed Bin Selman için önümüzdeki 5 ay içinde kenara çekilme ihtimalinden haber verdi. 
 
Bu doğrultuda atılan ilk adım, Muhammed Bin Naif’ten gücü alıp Muhammed Bin Selman’a vermek idi.  İkinci adım Suudi kralının Tanca şehrine İki aylık tatil yapmak için gitmek istemesidir. Kral Selman bu sayede ülkeyi veliahdı Muhammed Bin Selman’a emanet etmiş olacaktır. Dolayısıyla Muhammed Bin Selman Ağustos ayı boyunca Suudi Arabistan’da yönetimi ele alacaktır ve bu süre aslında veliaht için bir deneme süresi olacaktır, Bin Selman başarılı olursa Kral bu süreç ardından kenara çekileceği zamanı açıklayacaktır.
 
Arabistan’daki haber kaynaklarının söylediğine göre, Kral Selman Arabistan’da kamuoyunu  kenara çekileceği doğrultusunda hazırlamış ve bu sayede oğlunun tahta geçmesi Arabistan halkı için beklenmedik bir olay olmayacaktır.
 
Kral Selman ABD ve İngiltere de başta olmak üzere büyük güçleri de söz konusu kararı için hazırlamıştır zira Riyad Beyaz saray ile danışmadan böyle bir karar alamaz, Suudi Arabistan’ın İran karşısındaki güvenliğini ABD garanti ediyor.
 
Söz konusu kaynaklar Riyad’ın Beyaz saray ve Pentagon ile görüşmeden böyle bir karar alamadığını vurguladı.
 
Şu an Bin Selman için öncelik taşıyan önemli konulardan biri veliahdın yani kendisinin yerine geçecek olan kişiyi seçmektir. Bu doğrultuda Suudiler yoğun bir şekilde müzakere ediyorlar.
 
Söz konusu kaynaklar Muhammed Bin Selman’ın, amca oğlu Muhammed Bin Nayif’in veliahtlıktan dışlanması konusundan dolayı oluşan nefretin büyümesini istemediğini vurguladı.
 
Arabistan siyaset uzmanları, ABD’de ifşa edilen bazı  gizli bilgileri esas alarak, Arabistan krallığında muhalif grubun oluştuğunu haber verdiler. Söz konusu grubun merkezinde Bin Selman ile biat etmeyen Üç prens yer almaktadır. 
 
Aynı zamanda Kral Selman Tanca’ya olan tatilini Dört gün erteledi ve  bu konunun oğlu Bin Selman’ın veliahdının seçilmesi için gerçekleştiği söyleniyor. 
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
25-07-2017 08:53 - 188 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
15-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım