Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Aşura İstişare toplantısı Florya'da yapıldı
Toplantıya ilgi büyüktü
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
26-10-2014 14:35 - 1621 Okunma

CAFERİDER'in  her yıl  düzenlediği Evrensel Aşura Matem Merasimi öncesi organize ettiği Aşura  istişare toplantısı Florya Ziya Şark Sofrasında yapıldı. Toplantıya  Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz'ün yanısıra, çok sayıda Ehlibeyt alimi, dernek temsilcileri, işadamları, bürokrat ve esnaflar katıldı.

Ali Demirtekin’in sunduğu program, Hz. Ebu Talip Camii İmamı H.Ş. Hüseyin Çaça'nın okuduğu Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Kur'anı kerim tilavetinin ardından Caferider Başkanı Av. Sinan Kılıç konuştu. Kılıç: "Aşura Merasi'minin önemine değindiği konuşmasında, bu merasimin giderlerinin de yüklü olduğunu ve bu yükün altından hep beraber kalkılabileceğini söyleyerek bu yılki törenin her yılkinden çok daha görkemli olması için elimizden gelen gayreti gösterdiklerini söyledi. Kılıç bu büyük matemde görev alan herkesin elinden gelenin en iyisini yapacaklarından kuşku duymadıklarının da altını çizdi.

Kılıç'ın ardından kısa adı CABİR olan Dünya Caferi Alimleri Birliği Başkanı ve Bağcılar İmam Ali Camii İmamı Ş. Hasan Karabulut, bu yolun zor ve çetin bir yol olduğunu, bedeller ödenerek bugünlere getirildiğini söyledi. Ehlibeyt için atılan her adımın mutlaka bir karşılığı olduğunu söyleyen Karabulut, bu nedenle yapılan yardımlarda cömert olunması gerektiğini söyledi.

Karabulut'un konuşmasının ardından Ehlibeyt meddahlarından Seyid Taleh'in mersiyesi ile duygusal anlar yaşandı.

Programın devamında "Aşura Matem Merasimi"nin banisi, mimarı ve Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi.

Özgündüz, "Biz buraya İmam Hüseyin (as)'a minnet koymak için gelmedik, minnet altında geldik ki, bize lütfetti ve burada kendi Aşura'sına yardım yapma fırsatı verdi bize. Ya bu fırsatı vermeseydi? Bizim hiçbir başvuru ve beklentimiz olmamasına rağmen, dünya bu merasimi örnek merasim olarak görüyorsa, bu sizin gayretlerinizledir. Öyle çalışın ki, İmam Hüseyin (as) de sizin merasiminizi örnek kabul etsin, İmam Mehdi (af) sizin yasınıza ortak olsun, sizinle teselli bulsun." dedi.

Okunan mersiyenin ardından İkitelli Hz. Ebu Talip Camii İmamı H.Ş. Ali Salmanlı'nın sunumunda Ehlibeyt dostları katkılarını bildirdiler.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
26-10-2014 14:35 - 1621 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
13-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım