Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
AŞURA kısa filmi Prizrinde gösterildi
Aşura kısa filmi
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
23-08-2014 09:23 - 554 Okunma

 Kosova'da bu yıl 13'üncüsü düzenlenen 'Uluslararası Dokufest Film ve Belgesel Festivali', Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga ve dünyanın birçok bölgesinden yönetmen ve sinemaseverin katılımıyla yapıldı.

Toplam 67 ülkeden 247 kısa film ve belgeselin gösterileceği 16 Ağustos'ta başlayan festival, 24 Ağustos'a kadar devam edecek. Kosova'nın güney bölgesinde yer alan ve Kosovalı Türkler'in çoğunlukta olduğu Prizren kentinde yapılacak festivale, çok sayıda ülkeden yönetmen katıldı. Balkanlar'da önemli yer edinen festivalin uluslararası festivaller arasında büyük itibar gördüğü ve bu yıl 2 bine yakın kısa film ve belgesel için başvuru yapıldığı bunlar arasından 247 filmin aday olarak yarıştığı açıklandı.

Prizren'in tanıtımı açısından büyük öneme sahip festival için başta tarihi kale olmak üzere 8 sinemada film ve belgeseller seyircisiyle buluşuyor.

Türkiye'den 4 kısa film ve belgesel yer alıyor. Türk filimler ve belgeseller arasında geçtiğimiz yıl Almanya'da birinci olan; Köken Ergun'un yönetmenliğini yaptığı 'Aşura' kısa filmi büyük ilgi gördü. Festivalde  Nigol Bezjian'ın yönetmenliğini yaptığı Türkiye- Lübnan ortak yapımı 'Ayaklarımı İstanbul'da Bıraktım', Şirin Bahar Demirel'in yönetmenliğini yaptığı Gezi olaylarını anlatan 'Leviathan'la Yaşamak' ve Uğur Egemen İres'in yönetmenliğini yaptığı 'Ruhun Saf Hali' filmleri yer alıyor.

Dokufest Filim ve Belgesel Festivali Yöneticisi Erol Biliban, festivalin dünya çapında önemli festivaller arasına girdiğini ve her geçen yıl yoğun ilgi gördüğünü söyledi.

IŞİD ÖNLEMLERİ

Dünyanın birçok ülkesinden binlerce yabancı uyruklu kişi Uluslararası Dokufest Filim ve Belgesel Festivali'ne katılmak için Kosova'ya geliyor. Dokufest'in başlamasından bir hafta önce Prizren Polisi IŞİD üyesi olduğu ileri sürülen çok sayıda kişiyi gözaltına almıştı. IŞİD üyesi olduğu ileri sürülen zanlıların açılış gecesi olaylar çıkarılacağı ileri sürülmüştü. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Prizren Bölgesi Müdürü Binbaşı Necmi Krasniçi, Prizren Polisi olarak tüm güvenlik önlemlerinin alındığını söyledi. Krasniçi, Prizren'de bulunan misafirlerin her hangi bir tehlike ile karşılaşmamaları için önlem aldıklarını ifade etti.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
23-08-2014 09:23 - 554 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
19-10-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım