Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
BABASININ ANNESİ
Mehdi AKSU
Hz. Fatıma (s.a) "ÜmmüEbiha" (babasının annesi) lakabını alan yüce şahsiyettir. Hz. Peygamber (s.a.a) ve Ehlibeyt imamları o hazrete babasının annesi unvanını, çok kullanmışlardır. Bazıları "babasının annesi" unvanının sebebi hakkında, Fatıma annesinden sonra babasına annelik yapıyor ve babasının işlerini yaptığı için O'na "babasının annesi" denilmiştir diye çok basit ve yüzeysel açıklamalar yapmışlardır.  Bu unvanın sebebi hakkında şunları söylemek mümkündür: 
 
1-Hz. Peygamber (s.a.a)'in hanımları müminlerin anneleridir. Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor: "Peygamber, mü'minler için kendi nefislerinden daha evladır ve onun zevceleri de onların anneleridir." (Ahzab, 6) Müminlere anne olma makamı yüce bir makamdır. Hz. Peygamber (s.a.a), şehadetinden sonra bazı zevcelerinin Hz. Fatıma (s.a)'nın karşısına bu makamla çıkacaklarını veya bazı Müslümanların "Müminlere anne olma" makamından dolayı Hz. Peygamber (s.a.a)'in zevcelerini Hz. Fatıma (s.a)'dan üstün göreceklerini bildiğinden dolayı, kızına babasının annesi demiştir. Zira Hz. Peygamber (s.a.a)'in zevcelerinden veya Müslümanlardan "Müminlere anne olma" makamından dolayı Hz. Peygamber (s.a.a)'in zevcelerini Hz. Fatıma (s.a)'dan üstün gördükleri zaman, Fatıma ve velayet dostlarının şu şekilde "onlar müminlerin annesi ise, Hz. Fatıma (s.a)'da müminlerin Peygamberinin annesidir" cevabını vererek hakkı savunmaları için Hz. Fatıma (s.a)'ya "babasının annesi" denilmiş olabilir.  
 
2-Üm; asıl, kök, temel ve maksat manalarına gelir. Allah-u Teâlâ, Kurân ayetlerini muhkem ve müteşabih diye ikiye ayırmış ve muhkem ayetlere "ümmül kitap" (kitabın anası, temeli) nitelemesini yapmıştır. Kuran'da şöyle buyuruyor: "Ondan bazısı kitabın temeli olan muhkem ayetlerdir, diğerleri de müteşabihlerdir." (Al-i İmran, 7) Müteşabih ayetlerin anlaşılmasının bir yolu, müteşabih ayetleri muhkem ayetlerle tefsir etmektir. Yani müteşabih ayetleri anlamak için muhkem ayetlere götürmek gerekir. Zira muhkem ayetler kitabın anası ve temeli konumundadır. Neden Hz. Fatıma (s.a)' ya "Ümmüebiha" denilmiştir? Yani, Peygamber (s.a.a)'in amel ve sözlerinden anlamadıklarınızı Hz. Fatıma (s.a)'ya götürün ve ondan öğrenin. Zira o, babasının annesidir. 
 
3-Neden "Ümmüebiha"? Çünkü Hz. Fatıma (s.a) babasının aslı, kökü ve maksadıdır. Şöyle ki, Hz. Peygamber (s.a.a)'in tabii ve toprak olan tarafı maddi olan toprak âlemindendir. Yeryüzü ise Hz. Fatıma(s.a)'nın nurundan yaratılmıştır. Bir hadisi şerifte Hz. Peygamber (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "…Allah-u Teâlâ benim nurumdan arşı yaratmıştır. Arşın nuru benim nurumdan. Benim nurum da Allah'ın nurundandır ve ben arştan üstünüm. Allah-u Teâlâ, Ali'nin nurundan melekleri yaratmıştır… Allah-u Teâlâ kızım Fatıma'nın nurundan gökleri ve yerleri yaratmıştır… Hasan'ın nurundan güneş ve ayı yaratmıştır… Hüseyin'in nurundan cennet ve hürileri yaratmıştır…" (Cennet-ül Asime, s.10) Hz. Fatıma (s.a)'nın nurundan yerler yaratıldığına göre ve Hz. Peygamber (s.a.a)' de maddi ve tabii tarafı topraktan yarandığına göre Hz. Fatıma (s.a) babasının tabii tarafının aslı, kökü ve temeli olmuş olur. 
 
Selam ve Dua ile…
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
22-02-2016 14:22 - 775 Okunma
Mehdi AKSU yazarın diğer yazıları [ Tümü ]
İRAN’DA SÜNNİLER! 14-12-2018 tarihinde eklendi
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN! 15-05-2018 tarihinde eklendi
UKRAYNA'DA HZ. MEHDİ COŞKUSU! 03-05-2018 tarihinde eklendi
DÖRT ZÜMREYE ÇOK DİKKAT ETMEK İNDİRİLEN DİNİN EMRİDİR! 20-02-2018 tarihinde eklendi
RABBANİ ALİM ÜSTAT HAMİT TURAN’IN ANISINA! 10-02-2018 tarihinde eklendi
EHLİBEYTİN LİSANINDA AMİN KELİMESİ VARMIDIR? 07-02-2018 tarihinde eklendi
AHMAK VE CAHİL ŞİA! 27-01-2018 tarihinde eklendi
SALAT: DUA MI NAMAZ MI? 16-01-2018 tarihinde eklendi
ASRIMIZIN FİTNELERİ! 01-01-2018 tarihinde eklendi
EMEK VE HİZMETE KADİR ŞİNAS OLMAK! 15-11-2017 tarihinde eklendi
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
17-01-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım