Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Bağcılar'da Nevruz Bayramı coşkusu
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
23-03-2013 11:42 - 1556 Okunma

İstanbul- Bağcılar İmam Ali Camisi önünde gerçekleşen Nevruz Bayramı şölenine yüzlerce kişi katıldı. 

Nevrzu bayramı kutlaması Kuran-ı Kerim okunmasıyla başladı. Kutlama etkinliğinde konuşan Dünya Caferi Alimler Birliği Başkanı ve İmam Ali Camii imamı H. Ş. Hasan Karabulut şunları söyledi:Ehl-i Beyt mektebinin öncüleri imamlarımızın dilinden nevruzu arz etmek istersek 3 başlıkta bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

1-Nevruz yaradanın yarattığı insandan kendisine itaat için ahid aldığı gündür.
2-İmam Cafer-i Sadık(a.s) buyurmuştur : Allah insanlara yılda bir kez kıyameti anlatıyor ve bunu nevruz gününde yapıyor. Nevruz uyuyanların,uyuşanların uyanması ölenlerinde dirilmesidir. Örnek verecek olursak bitkiler ve ağaçlar tekrar canlanıyor ve çiçek açıyor ölen toprak ise bununla beraber tekrar can buluyor.
3-Nevruz alevi ve caferi toplumunda şüphesiz büyük önem arz etmektedir. Bunun sebebi ise nevruz İmam Ali(a.s)'ın Peygamber(s.a.a) tarafından veli olarak gösterildiği günün Gadr-i Hum gününün adıdır.

İmam Cafer-i Sadık(a.s)'a nevruzu neden tüm müslümanlar kutlamıyor diye sorulduğunda İmam Cafer-i Sadık(a.s)'ın cevabı şöyle olmuştur : Emeviler o günden ( gadr-i hum gününden ) beri hilafeti gasp ettiler ve nevruzu unuttumaya çalıştılar onun için araplar emevi soyundan geldikleri için nevruzu ve gadr-i hum'u terk ettiler.

Ancak onların dışında kalan bizler velayete bağlı olan bizler nevruzu yaşatıyoruz çünki bizler onları gibi velayeti ve Ehl-i Beyti asla terk etmedik.

İslam ve İmamlarımız bize diyor ki ; Tabiat ile beraber sizde yenilenin , nevruz günü yeni elbiseler giyin , sabahleyin abdest alın , güzel kokular sürün ve birbirinizi tebrik edin fikirleriniz ve düşüncelerinizide nevruz ile beraber yenileyin.

Bu alemde herkes yenilenmek istiyor yakın zamanda ortadoğuda bir bahar esti ve adını '' Arap baharı '' diye adlandırdılar oysa ki bu bahar '' İsrail'in baharı'' oldu. İsrail isteklerine göre yürümekte ve müslümanlar her geçen gün karanlığa gömülmekte ve siyonist emparyalist güçler için birbirlerini karalamak baharlarını son bahara çevirmektedirler.

Allah(c.c)'den istediğimiz dünyaya gerçek nevruz gerçek yenilik kardeşlik dostluk gelsin ve o günü getirecek olan 12.İmam İmam Mehdi(a.f) gelsin.

Karabulut konuşmasına bütün katılımcılarla birlikte okuduğu Nevruz duasıyla son verdi.  

Kutlama etkinliğinde geçmiş Nevruz bayramı çoşkusu anlatıldı.  Grup Meşale'nin sahnelediği skeçler izleyenlere neşe dolu anlar yaşattı.

Şenlikte çeşitli yarışmalar yapılarak dereceye girenlere ödüller verildi.Ödül alanlar arasında geçtiğimiz yıl Türkiye 6.sı olan ve şuan hukuk fakültesinde okumakta olan  Yusuf Kumtepe'de vardı. Ödülü Caferider yönetim kurulu üyesi Tuncay Otay verdi.

Program şiir , nevruz ateşi ve su savaşları ile son buldu.
 

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
23-03-2013 11:42 - 1556 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
18-11-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım