Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Bahreyn Muhalefeti Rusya'ya Gidiyor
Taleplerimizi dünyanın duymasını istiyoruz
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
07-02-2013 16:20 - 570 Okunma


  Bahreyn muhalefet delegasyonu çarşamba günü dört günlük bir ziyaret gerçekleştirmek üzere Moskova’ya geliyor. Rusya’nın Sesi muhabiri İmad Tufayli bu ziyaretle ilgili olarak delegasyon başkanı, Bahreyn’deki en büyük muhalefet hareketi ‘Al-Vifak’ genel sekreteri Ali Salman ile görüştü.

İşte o görüşmenin soru ve yanıtları

- 6 – 10 şubat tarihleri arasında Bahreyn muhalefet delegasyonu Moskova’ya gelecek. Bu ziyaret kimin daveti üzerine gerçekleşiyor?

- Rusya Dışişleri Bakanlığı bundan önce müteakip kereler politik istişarelerde bulunmak üzere bizleri Moskova’ya davet etme isteğini dile getirmişti. Şimdi de Rusya’ya gidiyoruz. Bahreyn muhalefet delegasyonu üç politik birlik ve 4 parti temsilcisinden meydana gelecek. Şu anda Rus yönetiminden kimlerle görüşeceğimiz konusunda kesin bir bilgi yok, ancak etkili insanların olacağını biliyoruz.

Bu ziyarete büyük önem veriyoruz, çünkü Rusya düşüncelerimizin ve taleplerimizin uluslararası kuruluşlarda destek görmesi konusunda çok büyük rol oynayabilir. Moskova’da Bahreyn’deki insan hakları ve ülkedeki politik durumu ele almayı planlıyoruz. Bu konuda Rus muhataplarımızın görüşlerini ve önerilerini duymak istiyoruz. Bunun dışında basın-yayın kuruluşları, araştırma merkezleri temsilcileri ve Bahreyn’e ve kaderine ilgi duyan sıradan insanlarla biraraya gelmeyi de istiyoruz.

- Rusya’da ne bekliyorsunuz?

- Birincisi Rusya Bahreyn halkının taleplerinin duyulmasına ve yerine getirilmesine etki edebilir. İkincisi Bahreyn yönetiminin güç kullanmadan politik görüşmelere girmesi çağrısında bulunabilir. Rusya rejimden insan haklarına uyulmasını talep edebilir, çünkü Rusya’nın sesi uluslararası alanda büyük etkiye sahiptir.

- Bahreyn Adalet Bakanı ülkede ilk genel ulusal diyaloğun 10 şubatta yapılacağını açıkladı. Yönetimin bu girişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Dün muhalefet temsilcileri, muhalafetin ilgi duyduğu bazı konuları tartışmak üzere Bahreyn Adalet Bakanı ile görüşme yaptılar. Önde gelen husus muhalefet ile iktidar arasında yapıcı bir diyaloğuın sağlanması idi. Ancak büyük bir üzüntü ile belirtmek isterim ki görüşmenin sonucu olumsuzdur, çünkü adalet bakanı dile getirdiğimiz tüm düşünceleri reddetti. Bu görüşlerimizi daha sonra, masa başı görüşmelerinde ele almamızı teklif etti. Ancak bu hususların büyük bir çoğunluğu bu görüşmelere hazırlık konusundaki prensip noktalar ile ilgiliydi. Örneğin hükümet muhalefetten 8, iktidar kanadından 20 kişinin görüşmelere katılmasına izin verdi. Böylece denge bozulmuş oldu, bir muhalife karşı 2-3 iktidar temsilcisi oyu söz konusu olacak. Hükümetimiz her zaman bu şekilde hareket etmektedir: Orta yol bulmak yerine kendi şartlarını dikte ediyorlar.

- Ülkedeki krizin çözülmesi için muhalefet olarak neyin gerekli olduğunu düşünüyorsunuz?

- Demokratik yoldan gitmek. Rejim şu anda kraliyet ailesine dayanıyor. Kral ne derse o olur. Ancak Kral her zaman halkın çıkarları doğrultusunda hareket etmiyor. Ülkemizde Kral, iktidarı halkı ile paylaşmalıdır. Halk parlamentoyu seçmeli ve bu parlamento sadece kraliyet ailesi değil Bahreyn halkının çıkarları doğrultusunda hareket etmeli. Ülkemizde seçimler yapılmalı. Halkımızın seçme hakkı olmalı, başka halklardan ayrı ne özelliğimiz var ki?

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
07-02-2013 16:20 - 570 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
19-10-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım