Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Baltık Altını Kehreba
Şifa kaynağı
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
04-09-2012 13:00 - 2693 Okunma

 

Kehribar kadim zamanlardan bu yana ‘Baltığın altını’ olarak adlandırılır. 50 milyon yıl önce iğneyapraklı ağaçların reçinesinden oluşan bu eşsiz taşın Dünya’daki rezervlerinin %90-ı Rusya’nın Batısındaki Kaliningrad bölgesinde bulunuyor.

Kerhibar  Yüce İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in (sav) hadislerinden birçok derde deva olduğu ifade edilmiştir.

Kehribar çok eski zamanlarda tıp alanında kullanılıyordu. 10. Yüzyılın felsefeci ve Doktoru büyük insan İbni Sina’nın “Şifa” kitabında da kehribarın adı geçiyor.  Birçok bilim adamı ve özellikle Rus bilim adamları günümüzde de ilaç sanayinin kehribarsız yapamayacağı görüşünü belirterek şunları söylüyorlar:

Eski şifacıların kitaplarında kehribarın 40-ı aşkın hastalığın tedavisini yapılabildiği iddia ediliyor. Kehribar asidi, insan organizması için uyarıcı etkilere sahiptir. Kalbin ve genel olarak diğer organların faaliyetlerini düzenliyor.

Kehribarın büyüleyici ve şifalı nitelikleri olduğu sanılıyordu. Kehribarın elektromanyetik alan oluşturarak ufak objeler çekme yeteneği insanların özel ilgisini çekiyordu. Fakat çoğu zaman kehribar tıp alanında kullanılmaktan çok kuyumculukta kullanılıyor. Kehribar üretimi  ile uğraşan dünyada tek işletme Baltık denizi kıyısında bulunuyor. Dünya’da çıkarılan kehribarın %70-inden fazlası Rusya’nın Kaliningrad kehribar tesisinde işleniyor.

Kehribardan yapılan pek çok süs eşyaları vs. değişik dinlerin temsilcileri arasında büyük rağbet görüyor. Kehribarın eşyalar arasında en fazla tespihlerin ve ağızlıklarının popüler olduğunu söylüyor.:

Bu mamuller öncelikle Müslümanlar arasında rağbet görüyor. Arap ülkeleri, Asya ülkeleri bu mamullerden satın alan ülkelerdir.

Boyalar yerine kehribar kırıntıları kullanılarak orijinal tablolar da yapılabiliyor. Kaliningrad kehribar tesisinde Arap kaligrafisi esas alınarak hazırlanan kehribar şemaillerden oluşan küçük bir parti üretimi yapıldı. Bu panolar şimdi Kaliningrad kentinde bulunan bir camiyi süslüyor.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
04-09-2012 13:00 - 2693 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
EMEK VE HİZMETE KADİR ŞİNAS OLMAK!
İbrahim ŞEREN
RAMAZAN ÖZLE BULUŞMA AYIDIR
Av. Sinan Kılıç
İnnaLillahi ve İnnaİleyhiraciun
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
21-11-2017 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım