Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
‘Barzani'nin başarısızlığı Türkiye ve İran Kürtlerine de darbe vuracak'
İran'ın IKBY'ye Irak'tan ayrılmaları durumunda bütün sınır kapılarını kapatarak bölgeyi yalıtılmış hale getirecekleri yönündeki uyarısını değerlendiren Uzman Doğacan Başaran "Barzani'nin Türkiye ve İran'ın itirazları başarısız olacak olması, Türkiye ve İran Kürtlerinin ayrılıkçı taleplerini de minimalize edecek" dedi..
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
18-09-2017 22:19 - 85 Okunma
İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Irak'tan ayrılması durumunda Erbil'le olan bütün anlaşmaları iptal edeceklerini ve tüm sınır kapılarını kapatacaklarını ifade etti. IKBY'nin referandum kararını gözden geçirmeleri talebinde bulunan Şemhani, "Irak'ın komşularının referanduma karşı olması, IKBY için çetin bir durum ortaya çıkaracaktır" diye konuştu. Şemhani'nin sözleriyle gündeme gelen İran'ın IKBY'ye yönelik uyarısını Ankara Kriz ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (ANKASAM) Uzmanı Doğacan Başaran Sputnik'e değerlendirdi.
Selahattin Demirtaş
 
 
 
‘TÜRKİYE VE İRAN İSTEMEDİKÇE BAĞIMSIZLIK GERÇEKLEŞMEZ'
Başaran'a göre, Şemhani'nin ‘IKBY için çetin bir durum ortaya çıkacağı' yönündeki ifadelerindeki haklılık payı büyük. İran ve Türkiye'nin bağımsızlığa karşı olduğunu hatırlatan Başaran şunları söyledi:
 
"Öncelikle Irak Anayasa Mahkemesi'nin bugün içerisinde referandumun durdurulmasına yönelik bir karar aldığını hatırlatmak gerekir. Bu nedenle şu aşamada referandumun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği bile muğlak. Bu muğlaklığa rağmen ''evet'' ile sonuçlanmasının dahi, sınırların belirlenmesi ve olası devletleşme sürecinin diğer aktörler tarafından tanınması aşamasında, Irak Kürtlerine devlet olmaya yetmeyeceği anlaşılıyor. Zira biliniyor ki, bu bölgede İran ve Türkiye'nin aynı anda reddettiği bir gelişmenin yaşanması çok mümkün değil."
 
IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani
 
Neçirvan Barzani: Referandumun Türkiye'yle ilişkilerimizi zayıflatmasını istemeyiz
 
‘BARZANİ'NİN BAŞARISIZLIĞI TÜRKİYE VE İRAN KÜRTLERİNE DE ETKİ EDECEK'
Ankara ve Tahran'ın arasındaki yakınlaşmanın bölge dışı aktörlerin bölgeye müdahalesini engelleyeceğine işaret eden Başaran "Son dönemde gelişen Türkiye ve İran yakınlaşmasına tarihsel perspektifle bakarsak şunu görürüz: İki ülkenin arasının iyi olduğu dönemlerde, bölge dışı aktörlerin bölgeye yaptığı emperyalist müdahalelerde başarılı olma ihtimalleri çok düşüktür. Bölge dışı aktörlerin emperyalist müdahalelerinde istediklerini aldığı dönemler, genellikle Türkiye-İran ilişkilerinin de kötü olduğu dönemlerdir" dedi ve ekledi:
 
"Bu açıdan ABD'nin cesaretlendirdiği Barzani'nin liderliğindeki IKBY'nin; yani bu BOP Kürdistan'ı deneyiminin Barzani ekibi açısından başarısızlıkla neticeleneceği öngörülebilir. Üstelik Barzani yönetiminin yaratacağı 'başarısız devlet' deneyiminin, Türkiye ve İran Kürtlerinin ayrılıkçı taleplerini de minimalize edeceği düşünülebilir."
 
‘ABD DESTEĞİYLE GELEN BARZANİ KAZANIMLARINI KAYBEDECEK'
 
ABD'nin bile referandumun ertelenmesi yönünde talebi olduğunu hatırlatan Başaran "BOP'un mimarı olan ABD'nin referandumun ertelenmesine yönelik talebi değerlendirilebilir. Her ne kadar Barzani'nin ‘kurucu başkan' olma hırsıyla bu talebi göz ardı ettiği görülse de, şimdilik uluslararası konjonktür Türkiye ve İran'ın talepleriyle örtüşüyor" ifadelerini kullandı ve şöyle konuştu: 
 
"Bir anlamda ABD'nin Irak'ı işgaliyle birlikte konjonktürel bir kazanım elde eden Barzani yönetimi, konjonktürün değişmesiyle birlikte kazanımlarını da kaybedecektir. Yani konjonktür ile gelen kazanımlar, konjonktür ile gidecektir."
 
‘TÜRKİYE SAKİN VE KARARLI, İRAN SERT TUTUM İÇİNDE'
 
Türkiye'nin hamle yapma konusunda İran'a kıyasla daha sakin ve sabırlı davrandığına değinen Başaran Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın MGK toplantısını 22 Eylül'e çektiklerini açıklaması, Barzani yönetimine bu hırslı tavrından dönmesi konusunda son ana kadar şans verileceğini; ancak Barzani'nin ısrarcı olması halinde Türkiye'nin de gerekli adımları atmakta tereddüt etmeyeceğini gösteriyor. İran'dan yapılan açıklamalara bakıldığındaysa, İran'ın yorumları net biçimde Türkiye'den daha sert biçimde gelmeye devam ediyor. Bunun en son somut göstergesi de Şemhani'nin yaptığı açıklamalar ki bu açıklamalar, IKBY'nin yalıtılmış bir bölgeye dönüşme ihtimalinin yanı sıra sürecin Kürtler açısından bir ‘'başarısız devlet' deneyimiyle sonuçlanacağına işaret etmektedir" dedi.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
18-09-2017 22:19 - 85 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
15-10-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım