Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Berlin'de Uluslararası Elektronik Fuarı
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
04-09-2013 16:36 - 413 Okunma

  Elektronik ürünler konusunda dünyanın önde gelen fuarlarından bir olan IFA'nın ne denli önemli bir yere sahip olduğunu rakamlardan da anlamak mümkün. Dünyanın dört bir yanından bin 500 firmanın katılacağı fuarı, 45 bini uzman olmak üzere toplam 240 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Altı günlük fuarı 6 bin de gazeteci takip edecek. Berlin Fuarı Direktörü Christian Göke şunları söylüyor: “Kendi alanımızda ilk sıraya yükselmeyi başardık. Dünyanın hiçbir yerinde bir fuarda bu kadar yeni ürün görücüye çıkmıyor. Branş çalışanları da bu yenilikleri görmek için buraya geliyor. Büyük konuşmak istemiyorum ama buraya gelenler, daha sonra piyasada ciro getirecek ürünleri görmüş oluyor.”

Televizyon satışlarında düşüş

Fuar yönetimi, IFA'da 3 milyar 800 milyon euro tutarında iş anlaşmaları yapılacağını tahmin ediyor. Almanya'da ise bu sene elektronik alanında 28 milyar 100 milyon euroluk ciro bekleniyor. Fakat bu hedefe ulaşmak için biraz daha sabredilmesi gerekiyor. Zira yılın ilk yarısı beklentileri karşılamadı. Eğlence ve telekomünikasyon piyasası yüzde 3 oranında küçüldü. Akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar ve elektronik ev eşyalarının satışları tatmin edici düzeyde olsa da, klasik elektronik ürünlerin satışında yüzde 20'lik bir azalma meydana geldi. İletişim ve Eğlence Elektroniği Derneği Başkanı Hans Joachim Kamp bu düşüşün branşı sarstığını ifade ediyor: “Beklediğimizden daha büyük bir düşüş oldu. Televizyon satışlarında yüzde 15 ila 17 arasında bir azalma beklentisi içindeydik, zira geçen yıl Avrupa şampiyonaları vardı ve analog yayınlar sona erdi. Bu sene hiçbir şey yoktu, bu da televizyon satışlarında yüzde 25'lik bir azalmaya yol açtı.”

'Bilgisizlik hâkim'

Üç boyutlu televizyon teknolojisinin de satışlara büyük bir canlılık getirmesi beklenmiyor. Büyük umutlar bağlanan üç boyutlu teknolojiye sahip televizyonlar üreticileri hüsrana uğrattı. Kamp, hiç kimsenin gözünde gözlükle saatlerce televizyon karşısında oturmadığını ifade ediyor. Şimdiki gözde ürün ise internet ile televizyon teknolojisini birleştiren akıllı televizyonlar. Almanya'da şimdiye dek beş milyon akıllı televizyon satıldı, yıl sonuna kadar da bu rakamın yedi milyona ulaşması bekleniyor. Bu konuda müşterilerin bilgilendirilmesi amacıyla IFA'da bir medya kampanyasının başlatılması planlanıyor. Kamp, pek çok Alman müşterinin 'akıllı TV' konusunda bazı çekinceleri olduğunu, bu konuda bilgisizliğin hâkim olduğunu ifade ediyor: “Bir anket yapıldı ve ankete katılanların dörtte birinin akıllı televizyonun ne olduğunu bilmediğini gördük. Bir akıllı televizyona sahip olmak başka bir şey, internet bağlantısı kurmak bambaşka bir şey… Ancak bunu şu anda tüketicilerin yüzde 58'i yapıyor.”

İnternet bağlantılı ve birbirleri ile iletişim kurabilen elektronik cihazlar fuarda öne çıkması beklenen ürünler. Geçmişin klasik cihazları yerini çoktan bilgisayar ya da akıllı telefonla ile iletişim kurabilen akıllı cihazlara bıraktı. Örneğin elektrik tüketimini Twitter'da bildiren buzdolapları giderek dijitalleşen dünyada normal ürünler arasına girdi. Tüm bu yeniliklerin, beş gün sürecek fuarda sergilenmesi bekleniyor.

Ancak bu ürünlerin verimli bir şekilde kullanımı, tüketicilerin baş döndürücü teknolojik gelişmelere ayak uydurabilmesine bağlı. Zira dinleme faaliyetleri ve veri toplama skandalları, madalyonun diğer yüzüne işaret ediyor. Ancak IFA'da ‘akıllı dünya'nın bu karanlık yönünün fazla ele alınması beklenmiyor.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
04-09-2013 16:36 - 413 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
23-10-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım