Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Bilgi Değil Amel Eksikliği İçindeyiz
Prof. Dr. Hayrettin Karaman
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
25-06-2012 12:45 - 931 Okunma

 

Prof. Dr. Hayrettin KARAMAN

Avrupa Uluslar arası İslam Üniversitesi Öğretim Üyesi

Merhum İmam Humeynî'nin de işaret ettiği gibi, asır Deccal'ın asrı da olsa, Mehdi'nin asrı da olsa, onların kendilerine mahsus vazifesi var. Bizim vazifemiz, onların vazifelerine müdahale etmemekle birlikte, bugün sabahtan beri değerli konuşmacıların ifade ettikleri; meselelerin üzerine ümmet olarak gitmek ve bu asrın gerektirdiği üslup ve metotla cihadı idame ettirmektir. Bildiğiniz gibi cihadın maksadı düşman hedeflerini, en uygun araçlarla, en uygun silahlarla etkisiz hale getirmektir. Eğer bugün düşmanın silahı aramıza tefrika sokmaksa, buysa silah, bunun en güzel mukabelesi buna karşı en etkili silah tevhide davettir, vahdete davettir.

Lakin 40'lı yıllardan, Merhum Kemalettin Efkanî'den, Şeyh Sultan Abdulhamid'den, (Sultan Abdulhamid siyasî olarak İslam birliğinin lideriydi. Kemalettin Afganî onunda davetiyle ve bu maksatla Osmanlı tahtına davet edilmişti.) o yıllarda tekrar İran'la Mısır-Kahire arasında başlayan takrib hareketinden günümüze kadar, bu takrib Vahdet-i İslamiyet, el-Camiatü'l-İslamiye konusunda çok şeyler söylendi. Ben bugün eksiğimizin bilgi olmadığını düşünüyorum. Biz bilgi eksikliği içinde değiliz. Amel eksikliği içindeyiz.

Amel neyi gerektirir? Bu amel ferdi olsa, o zaman insan kendi eksiğini, kusurunu telafi eder, ama bu ümmeti ilgilendiren Beyne'l-Akvam el-İslamiyye bir meseleyse, bütün Müslüman gruplarını ilgilendiren bir meseleyse, o zaman bunun teşkilata ihtiyacı vardır. Yani vakıf, derneğe ihtiyacı vardır. Bu konuda bir eksiğimizin olduğunu düşünüyorum. Bu teşebbüs mesela Türkiye'de çok güzel bir teşebbüstür. Bu teşebbüs Türkiye'de, Türkiye'nin mevzuatına, kanunlarına, Türkiye'nin imkânlarına göre bir teşekkül halini almalı.

Bunun amacı İttihad-ı İslam olmalı ve İslam dünyasının hemen her parçasında, her biriminde amacı ittihad-i İslam olan, amacı şu arkamızdaki levhada yazıldığı gibi "fikirde takrib, amelde tevhid" olan birçok teşkilatlar kurulmalı. Bunlara, mesela ben hiç muhalif değilim, onları seviyorum, destekliyorum ama illa de bunun İran'daki "et-Takrib Beynel Mezahib" teşkilatına bağlı olması da gerekmez. Önemli olan aralarında işbirliğidir.

 Aralarında işbirliği bizim için önemlidir. O halde ben bu kapanış sırasında söyleyeceğim birçok sözüm vardı, hepsinden vazgeçtim. Arap kardeşlerimizin "terkiz" diye bir kelimeleri var. Bunun üzerine yoğunlaşmak istiyorum. Nedir yoğunlaştığım şey? Teşkilatlanalım. Bilgi eksiğimiz yok, her şey biliniyor. Amel eksiğimiz var. Amel eksiğimizi gidermenin yolu teşkilatlanmadır. Teşkilatsız olmaz.

Teşkilattan sonra göreceğiz ki bugüne kadar elde edilmeyen pek çok başarı gerçekleşecek. Efendim bu celseyi kapatırken benim yardımcım olan Avustralya Genel Müftüsü Tacettin el-Hilalî'ye teşekkür ediyorum ve genel sekreter İlim Heyeti Genel Sekreteri Dr. Muhammed Hasan Teberreiyan'a da teşekkür ediyorum. Kendisiyle burada tanıştım ve gördüm ki bu konularda çok mahir ve çok tecrübeli bir zat. Allah onların sayılarını artırsın.  

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
25-06-2012 12:45 - 931 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
19-01-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım