Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Bilgisayarın Organiyi Geliyor
Sağlık alanında kullanılacak
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
06-11-2012 09:29 - 453 Okunma

  Amerikan Stanford Üniversitesi uzmanları, bakterilere dijital veri yükledi. Uzmanlar, biyolojik hücreleri dijital verileri kaydedip yeniden silebilecek şekilde yeniden yapılandırdılar.

Stanford Üniversitesi'ne bağlı Biyo-Teknoloji Bölümü'nde bunun için E. coli kısaltması ile veya koli basili olarak bilinen Escherichia coli bakterilerini kullandılar. Deutschlandradio'nun sorularını yanıtlayan araştırma ekibinin lideri Jerome Bonnet, bunun için hücreye bir genetik anahtar eklediklerini belirtiyor. Bonnet, "Anahtarın gösterdiği yöne göre bilgi ya sıfır ya da bir olarak belirleniyor. Belli bir enzim, anahtarın biri göstermesini, bir başka enzim ise sıfıra dönülmesini sağlıyor" diyor.

Kalıtım haritasına dijital unsur

Stanford uzmanları ilk aşamada bu iş için uygun enzimleri belirlediler. Ardından bakterinin kalıtım haritasından sözkonusu genetik anahtar oluşturuldu. Bu anahtar daha sonra tekrar bakterinin kalıtım moleküllerine dahil edildi. Bakterileri enfekte eden virüsler olarak tanımlanan bakteriyofajlar ise anahtarı yönlendirecek enzim görevini üstlendi.

 Stanford Üniversitesi'ne bağlı araştırmacılar, buluşun önümüzdeki yıllarda biyoloji alanında yeni araçların üretilebilmesini sağlayacağını belirtiyor. Uzman Ton Subsoontorn, hücreler ve gelişimi hakkında bilgi verecek basit seviyede bilgilerin bu yöntemle depolanabileceğini belirtiyor. Subsoontorn, "Biyolojik hücreler için bir tür hafıza tasarlanabilir. Bakterideki dijital bilgi, bir hücrenin şimdiye kadar kaç kere bölündüğünü gösterebilir. Bunun için 50 ila 200 Bit'e ihtiyaç duyuluyor" diye konuşuyor.

Uzmanlar dijital veri depolayabilen biyolojik hücrelerin kanser araştırmaları açısından da ilgi çekici olabileceğini belirtiyor. Stanford ekibinin belirlediği hedefler arasında, önce 2 ya da 4 Bit, daha sonra da 8 Bit, bir başka deyişle 1 Bayt dijital veri saklayabilen bakteriler geliştirmek yer alıyor.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
06-11-2012 09:29 - 453 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
EMEK VE HİZMETE KADİR ŞİNAS OLMAK!
İbrahim ŞEREN
RAMAZAN ÖZLE BULUŞMA AYIDIR
Av. Sinan Kılıç
İnnaLillahi ve İnnaİleyhiraciun
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
21-11-2017 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım