Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
BM: “İdamlar Dehşet Verici!”
Birleşmiş Milletler, Suudi Arabistan hükümeti tarafından Ayetullah Bakır El Nemr’in idam edilmesini ‘dehşet verici’ olarak tanımladı.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
04-01-2016 09:25 - 647 Okunma
Ayetullah Bakır Nemr'in Suudi yönetimi tarafından idam edilmesine tepkiler gelmeye devam ediyor. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon da Nemr'in idam edilişine tepki gösteren bir açıklamada bulundu.
 
Moon, 'Suudi Arabistan'ın Ayetullah Bakır Nemr'in de aralarında bulunduğu 47 kişiyi idam etmesinin kendisini dehşete düşürdüğünü' belirtti.
 
Ban Ki-Moon, Riyad yönetiminin idamlarından sonra bölgede olası gelişmeler için de, 'sükunet ve itidal' çağrısında bulundu.
 
Genel Sekreter'in sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Ayetullah Nemr'in yargılanma süreçlerinin adil olmadığı yönünde ciddi endişeler taşındığına da dikkat çekildi.
 
Açıklamada, Ban Ki-moon'un çeşitli vesilelerle Suudi Arabistan yöneticileriyle yaptığı görüşmelerde Ayetullah Nemr ve diğer siyasi tutuklulara verilen idam cezalarının kaldırılması yönünde telkinde bulunduğu da hatırlatıldı.
 
Ban Ki-Moon, en son Ekim 2015'te Suudi rejimine çağrıda bulunarak Ayetullah Nemr'e verilen idam cezasının kaldırılmasını talep etmişti.
 
Suudi Arabistan'ın idamları, uluslararası insan hakları savunucusu kurum ve kuruluşların da tepkisini çekmeye devam ediyor.
 
İRAN YARGI KURUMUNDAN DA TEPKİ GELDİ
 
İran İnsan Hakları Merkezi, uluslararası kuruluşlara çağrıda bulunarak, Arabistan'ın Yemen'e saldırısı, bu ülkenin terör örgütlerine destek sağlaması ve Arabistanlı İslam alimi Ayetullah Nemr'in idam edilmesi karşısında kesin tavır takınmasını istedi.
 
İRNA'nın bildirdiğine göre, merkez, Suudi rejimi Şeyh Nemr'le ilgili yapılan tüm İslami, bölgesel ve uluslararası tavsiyelere rağmen bu tavsiyelerin hiç birini dinlemeyerek, tek suçu ülkede özgürlük ve insan hakkı isteyen ve halkın haklarının ihlal edilmemesini istemek olan bu din alimini idam ettiğini belirtti.
 
İran İnsan Hakları Merkezi, sürekli olarak dünyanın muhtelif yerlerinde insan hakları ihlallerinden dem vuran ve bildiri üstüne bildiri yayınlayan uluslararası kurum ve kuruluşların, niçin Şeyh Nemr'in Arabistan'da Suudi rejimi tarafından idam edilmesi karşısında sessiz kaldığını sordu.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
04-01-2016 09:25 - 647 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
17-01-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım