Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
BM: IŞİD Musul’da 741 Sivili İnfaz Etmiş
Birleşmiş Milletler, Musul operasyonu sırasında IŞİD’in en az 741 sivili “infaz eder şekilde öldürdüğünü” duyurdu. BM’nin açıkladığı rakamlara göre, çoğu IŞİD saldırılarında olmak üzere, çatışmalarda toplamda 2 bin 521 sivil hayatını kaybederken 1.673 kişi ise yaralandı.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
03-11-2017 07:41 - 109 Okunma
IŞİD militanlarının, bu süre içinde insanları toplu halde kaçırdığı, sivilleri canlı kalkan olarak kullandığı, kasıtlı olarak evleri bombaladığı ve kaçan insanları hedef aldığı açıklandı.
 
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Raad el Hüseyin, Irak merkezi kuvvetleri hakkındaki iddiaların da araştırılması gerektiğini söyledi.
 
Açıklanan rapor, IŞİD’in Kasım 2016 tarihinden itibaren, Musul’da merkezi güçlerin eline geçen bölgeleri, düşman toprağı olarak gördüğünü ortaya koydu.
 
Örgütün buralarda yaşayan halka, megafonlar aracılığıyla, “Irak ordusuna karşı koymadıkları için meşru hedef olduklarını” duyurduğu belirtildi. Rapora göre, “bu sözde fetva sonrası IŞİD düzenli olarak Musul’un doğusunda yaşayan sivilleri hedef aldı.”
 
IŞİD giderayak katliam yapmış!
 
BM yetkilisi Zeid bu dönemde, binlerce sivilin şoke edici insan hakları ihlallerinin hedefi olduğunu açıklayarak şunları kayda geçirdi:
 
“Sivillerin infaz usulü öldürülmeleri, ailelerin karşı karşıya bırakıldıkları ızdırap ve hanelerin sebepsiz yere yıkılmasına hiçbir silahlı çatışmada hoşgörü gösterilemez. Sorumlular bu iğrenç suçlarının cezasını çekmeliler”
 
Rapor, uluslararası camiaya çağrı yaparak, savaş suçu gibi “uluslararası suçları” işleyenlerin yargı önüne çıkarılması gerektiğini de vurguluyor.
 
Aynı zamanda Irak devletinin de bir an önce Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nin yargı alanını kabul etmeye çağırıyor.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
03-11-2017 07:41 - 109 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
13-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım