Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Çocuklarda Şeker Hastalığı Artıyor
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
15-10-2014 11:51 - 700 Okunma


 Dünyanın dört bir yanında uzmanlar, çocuklar arasında şeker hastalığı salgını olduğuna dikkati çekiyorlar. Çocuklardaki şeker hastalığını tedavi etmek, yetişkinlerden daha zor ve körlük, böbrek yetmezliği, kalp krizi gibi şeker hastalığından doğan komplikasyonların görülme riski daha yüksek.

WASHINGTON— Dünyanın dört bir yanında uzmanlar, çocuklar arasında şeker hastalığı salgını olduğuna dikkati çekiyorlar. Amerika’da ise şeker hastalığı olan kaç çocuk ve genç olduğu ve hastalığın ne hızla yayıldığına dair istatistikler bir süre öncesine kadar yoktu. Bu nedenle Amerikan sağlık kurumları son yıllarda milyonlarca çocuğu kapsayan çalışmalar yürüttü. Sonuçlar, yalnızca Amerika için değil birçok ülke için son derece olumsuz bir tablo ortaya koyuyor.

KB Broadus’a daha bir yaşındayken tip 1 şeker hastalığı teşhisi konmuş. 10 yaşındaki KB’nin şeker hastalığı dışında rahatsızlığı yok.

Anne Shauna Broadus, ”Futbol, basketbol oynuyor, son derece normal bir çocuk. Sadece şeker testi yapmamız gerekiyor,” şeklinde konuşuyor.

Şeker hastalığı, kandaki şekeri enerjiye çevirmeye yarayan hormon olan insülinin yeterince salgılanmaması ya da insan bedeninin salgıladığı insülini kullanamaması durumunda ortaya çıkıyor.

Tip 1 şeker hastalığı daha çok çocuk ve buluğ çağındaki gençlerde görülüyor. Bu kişilerin düzenli olarak insülin iğnesi yapması gerekiyor.

Kişinin yeterince insülin salgılamadığı ve sonunda insülin salgılanmasının tamamen durduğu Tip 2 şeker hastalığı ise yetişkin hastalığı olarak bilinse de artık günümüzde çocuklarda da görülüyor.

Amerika’da 2001-2009 yılları arasında 3 milyon çocuğun incelendiği araştırmayı Doktor Dana Dabalea yürütmüş: ”Tip 1 şeker hastalığı en az %21 oranında arttı. Bu artış hem kızlarda hem de erkeklerde, hemen hemen tüm yaş gruplarında, her ırk ve etnik grupta kaydedildi.”

Doktor Dabalea, bu artışın çevresel değişikliklere bağlı olabileceğini söylüyor. Çocuklar arasında Tip 2 şeker hastalığının artması ise daha ciddi bir durum: ”Bu artışın nedeni çocuklarda obezitenin daha sık görülmesi.”

Çocuklardaki şeker hastalığını tedavi etmek, yetişkinlerden daha zor. Bu çocuklarda, körlük, böbrek yetmezliği, sinir tahribi ve kalp krizi gibi şeker hastalığından doğan komplikasyonların görülme riski daha yüksek.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
15-10-2014 11:51 - 700 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
15-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım