Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Çocukta alerjik nezleyi ciddiye alın
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
31-03-2014 12:32 - 415 Okunma
 İSTANBUL - Alerjik rinit, diğer adıyla saman nezlesi; burun tıkanıklığı, burun akıntısı, burunda kaşıntı, hapşırma ve göz yaşarması gibi belirtilerin görüldüğü bir hastalık. Ancak alerjik nezle, çocukları etkilerken sadece burun akıntısı ve tıkanma ile sınırlı kalmayıp; astım, sinüzit, kulakta sıvı birikmesi, burunda polip gelişimi, dermatit ve göz iltihabı gibi daha ciddi sorunlara yol açabiliyor.
 
Nezlenin, günde en az 1 saat devam eden hapşırma, burun akıntısı ve tıkanmasıyla seyrettiğini belirten ENT Tıp Merkezi’nden KBB Uzmanı Op. Dr. Mert Bilgili, rinitin, burun mukozasının iltihaplanması olduğunu söyledi. Dr. Bilgili, “Alerjik nezle ise burun mukozasının, mevsimsel ya da yıl boyu devam eden toz, polen, hayvan tüyleri gibi alerjenlerin tetiklediği IgE isimli immünglobülinin inflamasyon başlattığı bir hastalıktır” dedi.
 
HASTALIK FAZLA ÖNEMSENMİYOR 
”Allerjik rinit ile ilgili esas problem sorunun zamanında önemsenip tedavisinin başlanmamasıdır” diye konuşan Dr. Bilgili, hastalığın hastalar, yakınları ve hatta sağlık çalışanları açısından dikkate alınmayabildiğini belirtti. Bilgili’ye göre, tedavi eksik kaldığında hastalık özellikle çocukların ev ve okul hayatını olumsuz etkiliyor, sosyal ve akademik başarılarını düşürüyor. Alerjik nezlenin çocuklarda en sık karşılaşılan kronik hastalık olduğunu aktaran Dr. Bilgili, sorunun, çocuğun hem fiziksel hem mental sağlığını etkilediğini vurguladı.
Tanıda KBB muayenesinin yanı sıra gerekli durumda ciltte ve kanda alerji testleri, kanda IgE ölçümü, solunum testleri, görüntüleme tetkikleri uygulanıyor. Alerjik rinit ile karışabilen hastalıkların da atlanmaması için dikkatli araştırmak gerekiyor.
 
TEDAVİNİN ANA KURALI 
Alerjik nezlenin tedavisinde en önemli noktanın, alerjenden uzak durma ve korunma olduğunu vurgulayan KBB Uzmanı Op. Dr. Mert Bilgili, çocukların ev tozundan, polenlerden, küften, varsa alerji yapan hayvanlardan, alerjiyi tetikleyen gıdalardan ve sigara dumanından uzak tutulması gerektiğini söyledi. Saptanan bir alerjen varsa ve koşullar uygunsa aşı tedavisi yani immünoterapi yapılabileceğini dile getiren Bilgili, ilaç tedavisinde ise sıklıkla antihistaminik ve dekonjestan şuruplar, kortizonlu burun damlaları, antilökotrien denen ve tedaviye son yıllarda katılmış olan ilaçların kullanıldığını kaydetti.
 
Alerjik çocukların tüm yıl ve özellikle hastalığın şiddetlendiği dönemde takip edilmesinin önemine dikkat çeken Dr. Bilgili’ye göre, bu sayede hastalık şiddetlenip komplikasyon yapmadan önü alınabiliyor, çocuğun yaşam kalitesini ve akademik başarısını korumak da mümkün olabiliyor.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
31-03-2014 12:32 - 415 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
18-01-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım