Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Dünya genelinde Bin 800 dil ölmek üzere
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
21-02-2014 09:36 - 346 Okunma

 Dünya genelinde konuşulan 6 binden fazla dilden bin 800’ü yok olma tehlikesi altında. Özellikle Çin ve Rusya’daki azınlık dillerinin tehlike altında olduğuna dikkat çekiliyor.
 Tehdit Altındaki Halklar Topluluğu, 21 Şubat Uluslararası Anadil Günü öncesi yayınladığı bildiride, kaybolma tehdidi altındaki diller konusunda uyardı. Topluluğun Göttingen şube şefi Sarah Reinke, dünya genelindeki 6 binden fazla dilden bin 800'ünün tehdit altında olduğunu belirtti.

Reinke, Almanya'da da bazı dillerin kaybolma tehlikesi altında olduğunu kaydetti. Cloppenburg çevresinde konuşulan Frizonya lehçelerinden biri olan “Saterfriesisch“ buna örnek olarak gösterildi.

Saterland'da yaşayan 13 bin kadar kişiden sadece 2 bininin Saterfriesisch diline hâkim olduğu ve bu yerli dilin okullarda İngilizce dersleriyle rekabet etmesinin çok zor olduğu kaydedildi.

Ayrıca Helgoland ve civar adalarda 10 bin kişi tarafından konuşulan Kuzey Frizonya dilinin de benzer bir tehlike altında bulunduğu ifade edildi.

‘Etnik azınlıkların dilleri bastırılıyor'

Tehdit Altındaki Halklar Topluluğu'nun yönetim kurulu başkanı Heinrich Schultz, “Dil, bir kişinin geldiği kültürle aracısız bir bağdır“ dedi. Anadillerin kaybının kültür kaybıyla aynı anlama geldiğini ifade eden Schultz, farklı bölgelerin dillerinin teşvik edilmesinin önemine vurgu yaptı.

Dünya genelinde azınlık dillerinin medyanın etkisi ya da artan mobilite nedeniyle tehdit altında bulunduğunu söyleyen Reinke, Çin ve Rusya gibi ülkelerde etnik azınlıkları kökenlerinden koparmak ve kendi kültürlerine uydurmak için dillerin bilinçli olarak bastırıldığını savundu.

Güney Amerika'da ise büyük inşaat projelerinin yerlilerin yaşam alanı ve dillerini yok edeceği yönünde bir endişeye yol açtığı belirtildi.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
21-02-2014 09:36 - 346 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
17-01-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım