Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Erdoğan: Türkiye-İran ve Rusya Arasında Afrin Mutabakatı Sağlandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan “Dün gerek Sayın Putin’le yaptığım görüşmede gerekse de Sayın Ruhani ile yaptığımız görüşmede, bu konularda da zaten mutabakatımız var. Maalesef bu tür terör örgütlerinin bazen biliyorsunuz kendilerine göre aldıkları kararlarla attıkları yanlış adımlar oluyor” dedi.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
21-02-2018 08:43 - 272 Okunma

Salı günü öğle saatlerinde Suriye rejimine bağlı Ulusal Savunma Güçleri konvoyunun Afrin’e doğru ilerlediği haberleri geldi. Sonrasında ise Anadolu Ajansı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin uyarı mahiyetindeki topçu ateşi üzerine konvoyun bölgeden geri çekildiğini duyurdu. Ajans, Suriye rejimine bağlı milislerin Afrin’den geri çekilmeden önce kent merkezinin yaklaşık 10 kilometre yakınına gelmiş olduğunu bildirdi.

Akşam saatlerinde Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov’la birlikte Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu konunun sorun olmaktan çıktığını söyledi.

Cumhurbaşkanı, “Bugün akşam saatlerine doğru oradaki Şii milis güçlerinin on kadar pikapla on Afrin’e doğru bir hareketliliği tespit edilmiş; fakat daha sonra top atışları yapılınca geri dönmek durumunda kaldılar ve o dosya da o şekilde şimdilik kapanmış vaziyette” dedi.

Erdoğan, Türkiye’nin bu konuda güvence aldığı yerlerin de Rusya ve İran olduğunu açıkladı: “Dün gerek Sayın Putin’le yaptığım görüşmede gerekse de Sayın Ruhani ile yaptığımız görüşmede, bu konularda da zaten mutabakatımız var. Maalesef bu tür terör örgütlerinin bazen biliyorsunuz kendilerine göre aldıkları kararlarla attıkları yanlış adımlar oluyor. Bunlara tabii fırsat vermemiz mümkün değil. Bunun bedelini de çok ağır öderler.

Ancak bölgeden yayın yapan bazı medya organları, Ulusal Savunma Güçleri’nin Afrin’den çekilmediği iddiasında.

Bu iddiayı ortaya atan kuruluşlardan biri olan Al Sura internet sitesinin sosyal medya hesabından yayınladığı görüntülerde Ulusal Savunma Güçleri üyesi olduğu söylenen bir grup ile YPG’lilerin birlikte olduğu görülüyor.Suriye ve YPG bayrakları taşıyan gruplar, “Suriye halkı hep beraber” diyerek Arapça slogan atıyorlar.

Haber ajansı Associated Press’e göre de Türk ordusunun uyarı niteliğindeki topçu atışlarına rağmen Suriye’de rejim yanlısı milisler Afrin’e girdiler. Daha önce de bölgedeki Kürt güçler adına açıklama yapan sözcü rejim güçlerinin Afrin’e Nubul köyü civarından giriş yapmaya başladıklarını duyurmuştu.

Ajanna konuşan bölgedeki güçlerin komutanlarından biri, “Buraya kardeşlerimize destek olmaya geldik. Şu anda kalabalık bir toplulukla birlikte Afrin’in merkezindeyiz görüyorsunuz burası Afrin’in merkezi. Osmanlı Türk işgalcilerini buradan dışarı atana kadar buradan kalacağız” dedi.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
21-02-2018 08:43 - 272 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
20-03-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım