Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Erdoğan ve Putin’den Tarihi Zirve ! Masada S-400’ler Var
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin’in bugün yapacağı görüşmede S-400 füzelerinin alımı ile ilgili gelinen son nokta değerlendirilecek. NATO ise bu anlaşmaya olumsuz bakıyor.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
10-03-2017 08:35 - 299 Okunma
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya lideri Putin, Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi’ne başkanlık yapacaklar.
 
Türkiye ile Rusya arasında 24 Kasım 2015’te yaşanan uçak krizinin ardından iki ülke ilişkilerinin normalleştirilmesi sürecinde en üst düzey zirve bugün Moskova’da gerçekleştirilecek. Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin altıncı toplantısına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin başkanlık edecek. Zirvede Erdoğan ile Putin’in son 7 ayda 4’üncü kez bir araya gelmiş olacak. Zirvede iki ülke arasında çeşitli anlaşmalar da imzalanacak. ÜDİK toplantısında Türkiye-Rusya arasındaki ilişkilerin 24 Kasım 2015’teki uçak krizinden önceki noktaya, hatta daha da ileriye taşınması için atılacak adımlar ele alınacak.
 
VİZE SERBESTİSİ VE S-400
 
Görüşmelerde öncelikli olarak iş adamlarına yönelik vizelerin kaldırılması konusu ele alınacak. İki ülke arasında gıda, tarım, turizm, savunma, ulaştırma alanında önümüzdeki süreçte işbirliğini artıracak adımlar görüşülecek. Başta Akkuyu Nükleer Santrali ve Türk Akımı projeleri olmak üzere enerji alanında işbirliği ve bu projelerin hızlandırılmasıyla ilgili atılacak adımlar da toplantıda masaya yatırılacak. İki ülkenin savunma sanayisi yetkilileri arasında yürütülen füze savunma sistemi S-400 alımı sürecinde gelinen son nokta ÜDİK toplantısında iki lider tarafından değerlendirilecek. NATO ise bu anlaşmaya sıcak bakmıyor. Daha önce de NATO standartlarına uyum nedeniyle savunma sanayide Rusya ile bazı alım anlaşmaları hayata geçirilememişti.
 
ASTANA VE CENEVRE
 
Toplantıda ayrıca başta Suriye ve Irak olmak üzere bölgesel gelişmeler de ele alınacak. Erdoğan ve Putin’in öncülüğünde Astana’da başlatılan ve Cenevre’de sürdürülen siyasi geçiş süreci görüşmeleri değerlendirilecek. İki lider, geçtiğimiz günlerde Antalya’da bir araya gelen Türkiye, Rusya ve ABD genelkurmay başkanlarının Rakka operasyonu ile ilgili gelinen son noktayı masaya yatıracak. Menbiç’teki gelişmelerin de ele alınacağı zirvede Erdoğan, mülteci sorunun çözümü için önerdiği terörden arındırılmış güvenli bölge ve uçuşa yasak bölge önerisini yineleyecek. İki lider DEAŞ, PKK, FETÖ, PYD gibi terör örgütlerine karşı işbirliği konusunu da görüşecek. Erdoğan, terör örgütleri arasında ayrım yapmadan tüm terör örgütleriyle mücadelede uluslararası işbirliğinin önemine işaret edecek.
 
HEYETTE 8 BAKAN VE AKAR VAR
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Savunma Bakanı Fikri Işık, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da eşlik edecek.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
10-03-2017 08:35 - 299 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
19-01-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım