Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Gelişim Üniversitesi'nde Hocalı Konferansı
Konferansa ilgi büyük oldu
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
28-02-2014 17:02 - 2344 Okunma

İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde Fikri Gelişim Kulübü tarafından düzenlenen "Hocalı Katliamı" konulu konferansa katılım yoğun oldu.

27 Şubat Perşembe günü saat 13:00'te Güzel Sanatlar Fakültesi'nde Gelişim Kulübü tarafından düzenlenen konferansta birlik ve beraberlik mesajları verildi.

İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan konferansta, Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, MHP İstanbul Milletvekili Atila Kaya, Serhat Boyları Derneği Başkanı Muharrem Yıldız, Yazar Dr. Aygün Hasanoğlu ve Azerbaycan Konsolosluğu tarafından gönderilen heyet katılımcılara seslendi.

Program, İstanbul Gelişim Üniversitesi'nden Doç. Dr. Ragıp Kutay Karaca'nın açılış ve hoşgeldiniz konuşmasıyla başladı.

Konferans’ta konuşan Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz "Bazen dostlar der ki bizde onlardan intikam alacağız, biz de Hocalı'nın hesabını soracağız. Ama bizim asaletimiz ve vicdanımız izin vermez bir çocuğu diri diri yakmaya. Sarkisyan'ın çocuğu bile olsa vicdanımız izin vermez. Bize düşen ağlamak değil, hakkımızı almak ve hakkını aramaktır. Ermenistan’a neden kapılarını açmaya çalışıyorsun? Yok bir çok geliri olacakmış yok turizm geliriymiş. Sen 200 bin Türk'ü küstürerek ne kazanacaksın? Birçok ülke soykırımı tanıdı ama biz hala Ermeni’nin gönlü hoş olsun diye bunu soykırım olarak kabul etmiyoruz. İşgalci Ermeni’den toprağını almadıkça benim başım dik olmaz ilk önce Karabağ’ı alalım sonra Erivan’a bakarız." dedi.

MHP İstanbul Milletvekili Atila Kaya günün anlam ve önemine binaen yaptığı konuşmasında Dağlık Karabağ’ı bölge olarak anlattı ve bu zamana kadar süre gelen soykırımlardan bahsetti. Kaya; "1948de büyük göç dalgası ile Azeriler göçe mecbur bırakıldı. Ermenistan ve Sovyet Rusya’nın kararı ile 200 bin Azeri bir gecede Azerbaycan’a gitmeleri için Ermenistan’dan göçe zorlandı ve Ermeniler tarafından abluka altına alındı. Hocalı kasabasında topa tuttular. Kaçışan Azeriler'i bile ormanlarda baskına uğratıp katlettiler Hocalı kasabasını yeryüzünden silmek istiyorlardı. Bu soykırımın tek sebebi onların Müslüman olması idi.1915’in intikamını almak için bunları yaptıklarını da apaçık söylüyorlardı. Şimdilerde Ermenistan ile ilişkiler geliştirilmeye çalışılıyor ama Ermenistan bizim sınırlarımızı bile tanımıyor. Hocalı'da katledilen insanlarımızı rahmet ile yâd ediyorum." dedi.Kaya'nın konuşmasının sonrasında Serhat Boyları Derneği Başkanı Muharrem Yıldız katılımcılara şu şekilde seslendi: "Hocalı'da yaşanan vahşet neden idi, neler oldu? Ermeniler yazı tura atarak hamile bayanın karnındakinin cinsiyetinin ne olduğunun bahsine girip kadının karnını deşerek çocuğun cinsiyetine bakıyorlardı. Bu vahşeti işleyenlerin tek dertleri Anadolu’da büyük Ermenistan’ı kurmak idi. Kars Ardahan Van bölgesini de kapsayan bir hayal idi. Hocalıda yapılanlarda büyük Ermenistan hayali içindi. Hocalıyı unutmadık unutmayacağız."Yıldız'ın ardından, Yazar Dr. Aygün Hasanoğlu "Ermeniler sadece Azerbaycan’da değil birçok ülkede Türkleri katlettiler. 30 bin Özbek Türk'ünü katlettiler ve katletmeye de devam ediyor. Ermenistan’ı 100 yıllık bir terör örgütü yönetiyor. Ermenistan’da bir deprem oluyor tüm dünyaya duyuruyorlar ama Azerbaycan’da yaşananların bu deprem kadar duyulmasına bile izin vermediler. Oradakiler hiçbir zaman konuşamadılar anlatamadılar çünkü korkuyorlardı. Tutuklayıp işkence ediyorlardı. Anlatamadılar 5 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz edildiğini, 9 yaşında ki kız çocuğuna ise sıraya geçip tecavüz ettiklerini. Ben kendim gördüm hastanede bu yaşananları. Hocalıda insanlık, hukuklar katledildi. Bir çocuğu canlı canlı yakmanın hiç bir açıklaması yoktur. Hiçbir insanlık kabul etmez. Karabağ’ı sizin de yardımınızla geri alacağız inşallah" şeklinde konuştu.


 

Konferans, katılımcılara plaket takdimiyle sona erdi.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
28-02-2014 17:02 - 2344 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
12-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım