Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
HATAY’DA İMAM ALİ ZUHURU (VİLADETİ) PROGRAMI
9.04.2017 tarihinde, Hatay’ın Defne ilçesinde faaliyetlerini sürdüren “Antakya İmam Ali (a.s.) İnanç ve Kültür Derneği” ve “İmam Hüseyin (a.s.) Mescidi” önderliğinde, dernek merkezinde “İmam Ali’nin Zuhuru” konulu bir program gerçekleştirildi. Şehir dışından katılımcılarında olduğu programa halkın ilgisi büyüktü.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
12-04-2017 08:36 - 624 Okunma
 Programa yerelde Arap Alevi toplumunun birçok kanaat önderi ile birlikte, Hatay İl Müftü Yardımcısı Mehmet Emin Okuyucu, Hatay İl Müftü Yardımcısı Cafer Erol, Hafız Musa Esatoğlu, CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal ile beraber onur konuğu olarak CABİR yönetim kurulu üyesi ve ilahiyatçı yazar Mehdi Aksu katılım gösterdi.
 
Program Hafız Musa Esatoğlu’nun Kur’an’ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından Antakya İmam Hüseyin (a.s.) Mescidi İmamı İbrahim Kanadlı konuşmacı olarak kürsüye çıktı. Konuşmasında öncelikle zuhur (viladet) kelimesinin anlamına değinen Kanadlı, İmam Ali’nin Kabe’de ki zuhurunun nasıl gerçekleştiğini anlattı. Sonrasında dernekleşmenin öneminden ve dernek çalışmalarının nasıl yürütülmesi gerektiğinden bahsetti. Konuşmasının sonunda birlik ve beraberliğin önemine değinen KanadlıAlevi – Sünni kardeşliğine ve mezhep çatışmalarının son bulması gerektiğine vurgu yaptı. 
 
Sonrasında Arap Alevi toplumu Kanaat önderlerinden Şeyh Şefik Kazar, İmam Ali hakkında bir Arapça kaside okudu. 
 
Kasidenin ardından kürsüye İstanbul’dan katılan onur konuğu, CABİR yönetim kurulu üyesi ve ilahiyatçı yazar Mehdi Aksu çıktı. Aksu konuşmasında İmam Ali’nin Kuran’daki, Peygamber lisanındaki faziletlerinden söz ettikten sonra, ehlisünnet âlimlerinin İmam Ali’nin yüce şahsiyeti ve makamı hakkındaki sözlerinden bahsetti. Onca fazilete sahip olan İmam Ali’den bazı kaynaklarda fazla hadis olmamasının bir emevi oyunu olduğuna dikkat çekti. Sonrasında İmam Ali’nin yaşanmış menkıbelerinden örnekler sundu. 
Konuşmasının ilerleyen bölümlerinde tarihte ve günümüzde kaç çeşit Allah, din, manevi değerler, kutsallar, peygamber ve Ehlibeyt söyleyenlerin olduğunu ve bunların içerisinde aldatan bir grubun da olduğunun ve bugün İslam ümmetinin aldatılmamak için en fazla manevi ve kutsal kavramlar ile aldatanlara dikkat etmelerinin vurgusunu yaptı. Allah’ı, peygamber ve Ehlibeyti sevdiğini söyleyip de Allah, peygamber ve Ehlibeyti sevenler ile uğraşmayı kendilerine prensip edinenlerin ya cahil veya maksatlı olduklarını vurguladı. Aksu konuşmasının son bölümünde genelde ümmet birliği ve özelde ise Ehlibeyt sevdalılarının birliğinin öneminden söz etti ve Alevi, Caferi, Şia, Teşeyyü, İsnaEşeri, İmami olanların tamamının bir olduğunu söyledikten sonra bunları ayrı göstermek veya ayrıştırmak isteyenlerin oyunlarına gelinmemesini hatırlattı. 
 
Aksu’nun ardından kürsüye Hatay İl Müftü yardımcısı Mehmet Emin Okuyucu çıkarak kısa bir selamlama konuşması yaptı.
Programın ardından halka Arap Alevilerin geleneksel yemeklerinden olan buğday çorbası ile lokma tatlı ikram edildi.
 
 
 
 
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
12-04-2017 08:36 - 624 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
19-01-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım