Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
İbadi’den Peşmergeye İki Seçenek
Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Irak emniyet güçlerinin ülkenin batısında IŞİD terör örgütü karşısında aldığı son zaferleri değerlendirerek; “Önemli ilerlemeler kaydettik. Tüm Irak’ı Suriye sınırına kadar temizleyeceğiz” ifadelerini kullandı.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
01-11-2017 07:39 - 114 Okunma
Irak Başbakanı olarak ilk zamanlar birçok eleştiriye maruz kalan Haydar el İbadi, özellikle Irak’ın önemli kentlerinden olan Musul’u ve Kerkük’ü ele geçirerek Irak tarihinde eşi olmayan bir lider olarak ön plana çıktı.
 
Daha genç yaşlarda Irak’ta Dava partisinin önemli üyelerinden olan Haydar el İbadi’nin iki kardeşi Saddam tarafından öldürülürken 2003 yılında tekrar ülkesine dönenen İbadi, Dava partisinin Irak parlamentosundaki temsilciliği görevini üstlendi.
 
Haydar el İbadi Bağdat’ın Irak’ın genelinde hakimiyetini sağlaması ve özellikle Kürtler ile ihtilaflı bölgeleri en az kayıpla tekrar ele geçirmesiyle hem Irak içerisinde ve hem sınır ötesinde Irak’ın yeni mimarı olarak kabul edilmektedir.
 
Kuzey Irak’ta gerçekleşen referandum sonrası bölgede oluşan kaosu soğukkanlı bir şekilde yöneten Haydar el İbadi, Peşmerge güçleri ile çatışmanın Kürtler ile ileride barış yapmayı zorlaştıracağını düşünerek; “Ben emniyet güçlerine hiçbir şekilde kan dökülmemesi konusunda emir verdim” ifadelerini kullandı.
 
Irak içerisindeki tüm sınır bölgelerinin Bağdat’ın kontrolünde olması gerektiğini belirten Haydar el İbadi, Irak Kürt bölgesinde bulunan petrolün Habur’dan Türkiye’ye satıldığını ve Ankara’nın ise kendi ekonomisine olan katkısından dolayı buna onay verdiğini ancak Irak ile Türkiye arasındaki yeni kara yolunun Irak’ın kuzeybatısında bulunan Halil İbrahim bölgesinden yapılacağını ifade etti.
 
Türkiye’nin Bağdat merkezi hükumetini devre dışı bırakarak IKBY ile kurduğu ilişkide hata yaptığını artık kabul ettiğini vurgulayan Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Irak’taki uluslararası uçuşların ve sınır bölgelerinin Bağdat’ın kontrolünde olması gerektiğini belirtti.
 
Haydar el İbadi, Peşmerge’nin Irak emniyet güçlerine bağlanması gerektiğini ya da mahalli bir güç olarak devam etmesini isteyerek; “Kürdistan yetkilileri bana küçük bir Peşmerge grubunun bulunacağını geri kalanının ise evlerine döneceklerini söylediler” ifadelerini kullandı.
 
Kendisinin Peşmerge güçlerinin Irak emniyet birimlerine bağlanması halinde maaş vereceğini belirten Haydar el İbadi mahalli bir teşkilat olarak kalmaları halinde sayılarının az olması gerektiğini ve maaşlarının ise Kürt Bölgesel yönetimi tarafından karşılanacağını kaydetti.
 
İran’ın Bağdat üzerindeki etkisi ve Kasım Süleymani’nin özellikle Kerkük’ün alınmasındaki rolü üzerine yapılan eleştirilere sert cevap veren Haydar el İbadi, iddiaları yalanlayarak “Onun Kerkük’ün geri alınmasında ve yaşanan süreçte hiçbir siyasi ve askeri rolü olmamıştır. Size Kerkük’te yaşanan olaylarda Süleymani’nin hiçbir rolü olmadığının garantisini veriyorum” ifadelerini kullandı.
 
Ayrıca Irak Başbakanı İbadi, Kasım Süleymani’nin önde gelen Kürt isimler ile konuştuğunu ve krizi herhangi bir çatışma yaşanmadan atlatılması üzerine çalıştığını belirtti.
 
Amerika Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile gerçekleştirdiği son görüşme hakkında da değerlendirmede bulunan Haydar el İbadi, Amerika’nın Haşdi Şabi’yi İran Devrim Muhafızları gibi görerek yanlış yaptığını ve Haşdi Şabi’nin Irak’ta tasfiyesinin mümkün olmadığını ifade etti.
 
Irak’ta Amerika, İngiltere ve Fransa gibi ülkelerden birçok askeri danışmanın olduğunu belirten Haydar el İbadi, İran’dan ise 30 danışmanın Irak’ta görev yaptığını vurguladı.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
01-11-2017 07:39 - 114 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
18-11-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım