Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Iğdır'da Gadir-i Hum Konferansı
Konferansa çok sayıda davetli katıldı
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
05-11-2012 17:09 - 920 Okunma

Iğdır Ehl-i Beyt Alimler derneği tarafından Gadir-i Hum Etkinlikleri çerçevesinde Iğdır İnci Düğün Salonu'nda düzenlenen programda Kur'an-ı Kerim tilavetinin yanı sıra günün önemini anlatan konuşma ve  slayt gösterimi ve ilahiler ile sona erdi.
 

Iğdır Ehl-i Beyt Alimler Derneği Başkanı  Veli Beder günün anlam ve önemine değinerek "Bizler İslam mezheplerinden Şia inancına bağlı Caferi mezhebindeniz. Türkiye cumhuriyetinin asıl unsurunu oluşturan Türküz. Türk vatandaşıyız.Bugün Peygamber efendimizin Hz. Ali’yi vekil tayin ettiği gündür. Bugün dinin kemale ulaştığı gündür" dedi.
 

İran'ın Erdebil Şehrinden davet edilen Erdebıl Cuma Imamı Ve İran Uzmanlar Meclis Üyesi Ayettullah  Hasan Amuli, Azeri şivesi ile Gadir hum ve önemi üzerinde durarak şunları söyledi: ”Bütün Müslümanların bayramı mübarek olsun. Gadir Hum bayramı bütün Müslümanların Ehlibeyt dostlarının bayramıdır, Peygamber efendimiz hac dönüşünde kendinden sonra varis olarak Hz. Ali'yi göstermiştir. ve Gadir hum da toplanan binlerce insana size iki adet emanet bırakıyorum, birisi Kuran'ı Kerim dir, diğeri de Ehlibeytim dir, onlara sahip çıkınız  demiştir.Bugün Kadir hum bayramıdır yani Hz. Ali'nin peygamber efendimiz kendisinden sonra varisçi olarak gösterdiği gündür.Biz Müslümanlar birlik olmalıyız. Beraberliğimizi korumalıyız. Allah bizleri Kuranı kerim yolundan, birlik beraberlikten kardeşlikten ayırmasın" diye konuştu.
 

Daha sonra Hz. Ali'yi anlatan ilahiler okundu bazı kişilerin ağladığı görüldü. Konferansa gelenlere çikolata, kolonya, kek ve meyve suyu ikram edildi.
Gadir Hum konferasına Iğdır valisi Ahmet Pek, Emniyet Müdürü İbrahim Karadağ, Jandarma Alay Komutanı Albay Erdem Yılmaz, Milli Eğitim Müdürü Dinçer Ateş, Ak Parti İl Başkanı Mustafa Buluş, Karakoyunlu Belediye Başkanı Ziyatali Deliktaş, Dini Alimler ve Vatandaşlar katıldı.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
05-11-2012 17:09 - 920 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
12-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım