Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Irak Dışişleri Bakanlığından Kerkük Açıklaması
Irak dışişleri bakanlığı yazılı bir açıklama yaparak, Kerkük eyaletinin tamamen kontrol altına alınması operasyonun devam edeceğini bildirdi.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
17-10-2017 12:53 - 164 Okunma
Kerkük’te başlatılan askeri operasyonun her hangi önemli bir çatışma çıkmaksızın son bulduğu, ama Bağdat merkezi yönetimin tüm Irak’ın tam kontrolünü ele geçirme konusunda kararlı olduğu bildirildi.
 
Irak dışişleri bakanlığı bildirisinde şöyle deniliyor: Tüm aykırı iddialara rağmen Kerkük’e giren tüm güçler Iraklıdır ve Kerkük’teki mevcut tek yabancı güçler PKK güçleridir. Kerkük operasyonundan amaç Kürt vatandaşlara karşı savaş ilanı değil de merkezi yönetimin tekrar bu bölgelerin kontrolünü ele geçirmesidir. Hatta Kürt vatandaşların büyük bölümü Irak ordusunun bu operasyonuna destek vermiştir.
 
Öte yandan Türkiye dışişleri bakanlığı da yazılı bir açıklama yaparak Irak merkezi yönetimin Kerkük operasyonuna tam destek verdiğini bildirdi. Bu açıklamanın bir bölümünde şöyle deniliyor:
 
“Irak Hükümeti’nin Kerkük’te PKK terör örgütü elemanlarına müsamaha gösterilmeyeceğine, bunların mobilize edilmesinin savaş ilanı telakki edileceğine ilişkin açıklamasını memnuniyetle karşılıyoruz.
 
IKBY’yi son dönemde yaptığı vahim yanlışlara bir yenisini eklememesi yönünde ikaz ediyoruz. Kerkük’te toplumsal huzur ve barışı bozmaya yeltenebilecek PKK terör örgütünün bu bölgede melce (barınak) bulmasına vesile olanlar tarafımızdan da sorumlu tutulacaktır.
 
Bu vesileyle, Irak’ın siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına atfettiğimiz önemi bir kez daha vurguluyoruz. Irak topraklarındaki PKK mevcudiyetinin sonlandırılması bağlamında Irak hükümetiyle her türlü işbirliğine hazır olduğumuzun altını çiziyoruz.”
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
17-10-2017 12:53 - 164 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
12-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım