Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
İran Dışişleri Bakanı Zarif ile Mevlüt Çavuşoğlu’ndan Ortak Açıklama
Türkiye Dışişleri Bakanı: İran Dışişleri Bakanı darbe girişiminin ilk anında, henüz hiçbir şey belli değilken, defalarca telefonla temas kurarak Türk devleti ve milletinin yanında olduğunu açıkladı.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
12-08-2016 22:23 - 399 Okunma
Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarifle yaptığı görüşmede: Kardeşim Zarife Türkiye ziyareti için teşekkür ediyorum. Darbe girişiminin ilk anında henüz durum açık değilken defalarca telefonla arayarak darbe girişimi karşısında Türkiye devletinin ve milletinin yanında olduğunu bildirdi dedi.
 
Zarif, Türk yetkililerle görüşmek için bir günlük Ankara ziyaretini gerçekleştiriyor. İki taraf arasında uluslararası ve bölgesel meselelerin görüşüleceği açıklandı.
 
Çavuşoğlu: Darbe gecesi beni en çok arayan İranlı bakan oldu, Suriye’nin toprak bütünlüğünde hemfikiriz
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Biz İran’ın güvenliği ve istikrarını Türkiye’nin güvenliği ve istikrarı olarak görüyoruz. İran’ın da böyle düşündüğünü biliyoruz” dedi.
 
İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile bakanlıkta baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde, kendisinin ve İran halkının verdiği destekten dolayı Zarif’e teşekkür etti.
 
O gece kendisinin Samsun’da, Zarif’in de Tahran’da uyumadığını, Zarif’in kendisini gece boyu 4-5 kez ve ertesi günlerde de defalarca aradığını aradığını anlatan Çavuşoğlu, “Zarif o gece yurt dışından en çok görüştüğüm dışişleri bakanıydı.” dedi.
 
Görüşmede ikili konuları değerlendirme fırsatı bulduklarını belirten Çavuşoğlu, karşılıklı ziyaret ve üst düzey toplantılar açısından son derece verimli bir yıl geçirdiklerini ve bu süreci devam ettirmek istediklerini ifade etti. Türkiye ve İran’ın ikili ticaretinde bir düşüş yaşansa da 30 milyar dolarlık bir hedefleri olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, “Bir taraftan ürün çeşitliliği, diğer taraftan ticaretin ve özellikle taşımacılık ve ulaşımın önünde duran engeller var kaldırılması gereken. Karşılıklı yatırımların miktarını artırma konusunda ciddi bir ilgi var. İran işadamlarının Türkiye’de ve Türk işadamlarının İran’da yatırım yapmak istediklerini görüyoruz. Bizim de görevimiz kendilerine yardımcı olmak. Bu şekilde ticaret hacimimizi de artırmayı düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.
 
Bakan Çavuşoğlu, Zarif ile bölgesel konuları da değerlendirdiklerini söyledi. Bu konuların başında enerji işbirliği olduğuna değinen Çavuşoğlu, Türkiye’nin daha fazla doğalgaz almak istemesi, fiyat konusu, İran doğalgazının nakli, elektrik alanındaki işbirliği gibi konuları değerlendirme fırsatı bulduklarını vurguladı.
 
Çavuşoğlu, turizm konusunu da görüştüklerini ve İranlıların tatillerini geçirmek için her fırsatta Türkiye’ye gelmesinden büyük memnuniyet duyduklarını belirtti.
 
Zarif ile görüşmelerinde bölgesel konuları da masaya yatırdıklarını dile getiren Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
 
“Suriye konusunda düşüncelerimizi bir kere daha paylaştık. Ama bundan sonraki süreçte daha yakın işbirliği içinde bu konuları değerlendireceğiz. Hemfikir olduğumuz konular var. Özellikle Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikiriz. Bazı konularda görüş ayrılığımız bugüne kadar oldu ama o zamanlarda bile diyalogu hiç kesmedik. Biz Suriye’de kalıcı bir çözüm için İran’ın yapıcı rolünün önemini başından beri vurguluyoruz. Bugün de aynı çizgideyiz. İki ülkenin güvenliği konusu çok önemli. Biz İran’ın güvenliği ve istikrarını Türkiye’nin güvenliği ve istikrarı olarak görüyoruz. İran’ın da böyle düşündüğünü biliyoruz.
 
PKK-PEJAK-PYD arasında da bir ayrım görmüyoruz ve hepsinin de bölgenin ve özellikle Türkiye ve İran’ın tehdidi olduğunu biliyoruz. Bölgede DAEŞ, El Nusra gibi maalesef radikalleşen terör örgütleri var. Bunlara karşı birlikte mücadele etmemiz lazım. Suriye’de kalıcı barış ve çözüm için bundan sonraki süreçte de işbirliğini daha da güçlendireceğiz.”
 
-Sorular
 
Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmasına ilişkin bir soru üzerine, “Dönmeyen 32 kişiyle ilgili başka ülkelere kaçtıkları bilgisini aldık. Deniz yoluyla kaçanlar var, hava yoluyla kaçanlar var, ama bazılarının nerede oldukları hakkında henüz teyit edilmiş bir bilgi yok. Kısa bir süre içinde bunları da tespit ederiz.” diye konuştu.
 
Amerika’daki amiral konusunda da farklı bilgiler geldiğini dile getiren Çavuşoğlu, kendilerindeki bilgiye göre, 7 Temmuz’da casusluk davası için Türkiye’ye davet edilen bu kişinin 30 Haziran’da vertigo hastalığı nedeniyle uçağa binemediğine ilişkin rapor aldığını belirtti. Görevine son verildiğine dair kararın da 27 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayınlandığını dile getiren Çavuşoğlu, “Kendisinin de bir gün önce NATO toplantısına iştirak ettiği ileri sürülüyor.” dedi.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
12-08-2016 22:23 - 399 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
10-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım