Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
IŞİD bir varil petrolü 25 dolara satıyor
Irak'lı uzman açıkladı
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
30-10-2014 07:52 - 667 Okunma

 
 Irak Ekonomistleri Derneği Başkanı Abdülhüseyin El Yasiri, Rusya’nın Sesi’ne verdiği demeçte petrol fiyatlarının düşmesiyle ilgili değerlendirmede bulundu.

Abdülhüseyin El Yasiri: "Şu an petrol fiyatlarında sert düşüş gözleniyor. Bu da petrol üreten ülkelerin özellikle de Irak ve Basra Körfezi devletlerinin bütçesini önemli ölçüde etkiledi. Bu nedenle ülkelerimizin bütçelerini gözden geçirip harcamalarını azaltması gerekiyor. Öbür yandan bu gelişmeler istihdam, devlet alımları, üretim ve inşaat alanlarında daralmaya yol açıyor.

Şimdiki gelinen noktada Rusya ve Irak gibi dünya petrol fiyatlarına bağımlı olan ülkelerin dünya fiyatlarını etkilemek için duruma göre ya sürekli olarak petrol üretimini azaltması ya da tam tersine artırması gerekiyor. Aynı şey fazla petrol üretimini engelleyen OPEC için de geçerli.

Ayrıca fiyatları siyasi faktör de etkiliyor. Bazı Arap ülkelerinin kendi halkının çıkarları değil yabancı güçlerin siyasi çıkarları doğrultusunda hareket ettiği kanısındayım. Bazı Batı ülkeleri de günümüzde uluslarararası politikada önemli rol oynayan Rusya’nın önderliği yaptığı yeni oluşan bloka baskı yapmaya çalışıyor. Rusya ve şahsen Vladimir Putin’in dünyada güç dengesinin yeniden kurulması için çok çaba sarfettiğini kaydetmek gerek. Bu da kendi olumlu rol oynuyor, özellikle Orta Doğu bölgesinin sıkıntı ve zorluklardan yorulmuş nüfusu için.

Petrol talebine gelince uzmanlar önümüzdeki kışın soğuk olacağını tahmin ediyorlar, bu da petrol talebinin artmasına neden olacaktır elbette. Gerçi aynı zamanda IŞİD militanları tarafından ele geçirilen topraklarda petrolün büyük miktarda çıkarılması küresel petrol talebi ve tüketimi göstergelerini çok ciddi bir şekilde çarpıtıyor. IŞİD’in bir varil petrolü 25 dolara sattığına dair haberler var. Tabii ki böyle haberler küresel petrol fiyatlarını etkiliyor".
 

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
30-10-2014 07:52 - 667 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
18-10-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım