Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
IŞİD'in Suriye'deki Hezimeti; İsrail İçin Yeni Bir Kabus
Suriye'deki son gelişmeler ve IŞİD ile mücadelede İran, Rusya ve Hizbullah güçlerinin katkısıyla IŞİD terör örgütüne karşı sağlanan zaferler işgal rejimini ciddi bir kabusa sürüklemiş bulunmaktadır.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
29-12-2017 07:56 - 124 Okunma
Suriye'deki son gelişmeler ve IŞİD ile mücadelede İran, Rusya ve Hizbullah güçlerinin katkısıyla IŞİD terör örgütüne karşı sağlanan zaferler işgal rejimini ciddi bir kabusa sürüklemiş bulunmaktadır.
 
İşgal rejimi İsrail Suriye'de teröristlerin tamamen yenilgiye uğramasıyla kendi geleceğini kara kara düşünmeye başlamıştır. İran'ın Suriye krizi denkleminden çıkarmak siyonist İsrail rejiminin sürekli takip ettiği temel hedeflerinden biriydi ve siyonist İsrail rejimi başbakanının en son açıklaması da bunu göstermekte.
 
Siyonist Rejim Başbakanı bir kez daha İran’ı Suriye’de üs kurmaya çalışmakla suçlayarak, “İsrail şimdi, kuzeyden, güneyden ve doğudan sorunlarla karşı karşıyadır” ifadesinde bulundu.
 
Siyonist Rejim Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamaya göre, bu rejimin hava kuvvetlerinin yeni pilotlarının mezuniyet töreninde konuşan Netanyahu, İsrail’in halihazırda dünyadaki en iyi uçaklara ve pilotlara sahip olduğunu iddia ederek, ‘Biz aynı şekilde, kuzeyden, güneyden ve doğudan büyük sorunlarla karşı karşıyayız." dedi.
 
"Biz açık politikalarla güvenliğimizi koruyoruz. İran kuvvetlerinin de bize saldırmak için Suriye’de bir üs kurmalarına izin vermeyeceğiz. Bize karşı bir saldırı düzenlemek için ölümcül silahların yapılmasını engellemek için harekete geçeceğiz.’ diyen ve geçen hafta defalarca Gazze’yi hedef alan Siyonist Rejim İsrail'in Başbakanı Netanyahu, “Tel Aviv, Gazze halkının sakin bir şekilde yaşamasını istiyor ama böylesi bir sakinliğin Gazze’de oluşması ya da oluşmaması konusu, her şeyden önce Gazze’nin kendisine bağlıdır.’ gibi komik bir cümle dile getirmiştir.
 
Aslında İsrail'in bölgedeki sorunu veya sorunları Netanyahu'nun belirttiğinden çok daha fazladır. şurası bir gerçek ki Amerika ve İsrail Suriye'de almış oldukları yenilgiler karşısında büyük bur kabusa bürünmüş ve şimdi de işgal altındaki Filistin direnişi gibi bir gerçekle karşı karşıyadır. Bu arada Trump'ın Beyaz Saray koltuğuna oturması İsrail ve diğer bazı gerici bölge rejimleri için bir takım yeni umutları oluşturmuştur ama bu durum Suriye'de direniş cephesinin terör örgütleri karşısındaki zaferi üzerinde etkili olamamıştır.
 
İsrail askeri istihbarat dairesi başkanı Hertsi Helvi Haziran 2016 tarihinde bir açıklamasında açıkça İsrail'in Suriye'de IŞİD örgütünün yenilmesini istemediğini bildirmişti.
 
Bu açıklamadan iki ay sonra da Jerusalem Post gazetesi bir yazısında şöyle diyordu:
 
"...IŞİD'in zayıf konumunda tutulması onun tamamen yok edilmesinden çok daha iyidir. Zira bu grup, tüm dünyadan radikal Müslümanların bu örgüt çatısı altında bir araya gelmelerine sebep olmakta. Bu gönüllülerin bir araya toplanması ise radikal, aşırı Müslümanların belirlenmesi gibi önemli bir hizmeti beraberinde getirmekte ve onlarla ilgili çok iyi bilgi ve birikimler toplanabilir. Onlar genellikle Suriye ve Irak'ta tahrip ve terör gibi yetenekler elde etmekte ve genellikle de kendi ülkelerine geri dönmemekteler...."
 
Haarets gazetesi de "Beşar Esad'ın zaferi İsrail için tehlikelidir" başlığı altında verdiği bir yazısında, İsrail'in Suriye'deki savaşın uzun yıllar devam etmesinden yana olduğunu belirtmekteydi.
 
Fakat işgal rejimi İsrail'in bu rüyası tahakkuk bulmadı bunun için de şimdilik İsrail'in tem umudu IŞİD sonrası Irak'ta krizin şiddetlendirilmesi ve Kürtleri bu ülkeden ayrılmaya teşvik ederek bölgede yeni bir çatışma ortamı çıkarmak istemesiydi ki bu senaryo da yenilgiyle sonuçlandı ve istediği sonucu elde edemedi.
 
En son senaryoda ise İsrail Suudi rejimi ile açık bir bağlantı kurarak İran'a karşı koymada tüm denklemleri kullanmaya çalıştı. Bu potansiyeller şunlardan ibarettir: İran'a karşı bir arap koalisyonu oluşturmak; KOEP'in yenilgiye uğratılması amacıyla siyasi ekonomik lobilerden yararlanmak ve İran'ın dış siyasetinde aksaklıklar oluşturmak.
 
Tüm bunlar siyonist İsrail rejiminin, Suriye'de aşırıcılık ve terörizmin son bulmasıyla direniş hattının korunmasını ve Filistin'in yeniden İslam aleminin en öncelikli meselesi durumuna gelmesini istemekte.
 
Netanyahu şimdi olayları saptırarak ve İran'ı bölgeye müdahale etmekle suçlayarak kendi rahatsızlığını gizli tutmaya çalışmakta. 
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
29-12-2017 07:56 - 124 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
19-01-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım