Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
IŞİD Yeniliyor, Yeni Dönem Nasıl Olacak?
IŞİD’in sürekli zayıfladığı ve toprak kaybettiği Suriye’de artık IŞİD sonrası dönemin nasıl olacağı yorumları artmaya başladı.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
16-09-2017 09:24 - 147 Okunma
Suriye’de bir zamanlar terör örgütü IŞİD’in elinde olan topraklara Suriye Ordusu ile beraber müttefiklerinin tekrar hakim olması Siyonistleri endişelendiriyor. Özellikle bu müttefiklerin arasında Hizbullah’ın da olması İsraillileri IŞİD’in yenilmesinden sonrası için kaygılandırıyor.
 
Washington Institute yetkililerinden Aaron Zelin İsrail için IŞİD ya da El Kaide’nin değiş Hizbullah’ın stratejik bir tehdit olduğunu belirtti.
 
Jerusalem Post’a konuşan Zelin Irak’taki durumun normalleşmesi ile İran’ın Suriye’ye daha fazla birlik göndereceği ve Hizbullah’ın tekrar Lübnan ve Suriye’ye odaklanacağı görüşünü taşıyor.
 
Temmuz ayında düzenlenen Kudüs Günü dolayısıyla konuşan Hizbullah lideri Hasan Nasrallah da yeni bir savaş durumunda dünyanın her tarafından savaşçıların gelip Hizbullah saflarına katılacağı tehdidinde bulunmuştu.
 
Yine Zelin’e göre İran’ın Suriye’deki varlığı sadece askeri olmayı aştı. İran’ın Suriye hükümeti ve ordusunda da artık belirgin bir ağırlığı var. Ayrıca Hizbullah’ın operasyonel kararları Beyrut’ta alınsa da stratejilerin Tahran’da belirlendiğini ifade ediyor
 
Institute for Policy and Strategy direktörü ve Interdisciplinary Center Herzliya'da düzenlenen konferansların başkanı olan Amos Gilead da IŞİD'in kaybettiği toprakların İran ve vekilleri tarafında doldurulduğu görüşünde. Gilead'a göre 13 bin füzeye sahip bir Hizbullahistan IŞİD'den çok daha büyük bir tehdit.
 
Öte yandan Combating Terrorism Center at West Point yetkililerinden Brian Fishman da IŞİD’in büyük bir yıkım ile karşı karşıya kalmasına rağmen katı inançlı bazı üyelerinin yer altına çekilerek örgütün eski gücünü kazanmasını bekleyecekleri görüşünde.
 
Ancak Zelin’e göre İran destekli gruplar örgütün Suriye ve Irak’ta tekrar güçlenmesini önleyebilir.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
16-09-2017 09:24 - 147 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
13-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım