Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
İsrailli Analist: Irak Kürdistanı, İran Karşısında İsrail İçin Tampon Olabilir
AFP, eski Siyonist yetkiler ve uzmanlardan naklen, İsrail’in bağımsız Kürt devletinin kurulmasını destekleyen tek rejim olduğunu yazdı.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
25-09-2017 07:38 - 98 Okunma
AFP, Irak Kürt Bölgesel  Yönetimi’nin yapmayı planladığı ayrılık referandumu hakkında bir analize yer vererek, şöyle yazdı: Uzmanlara göre, bağımsız Kürt devletinin kurulmasını destekleyen tek rejim İsrail’dir. Bunun nedeni de Kürtler ile Yahudiler arasındaki iyi ilişkilerdir. İsrail, Kürdistan’ın “İran ve radikalizm karşısında bir cephe” haline gelmesini bekliyor.
 
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, Irak, İran ve Türkiye ve de ABD’nin itirazlarına rağmen 25 Eylül tarihinde ayrılık referandumunu düzenlemek istiyor.
 
Irak Yüksek Mahkemesi ise Pazartesi günü aldığı kararlar, referandumun askıya alınması talimatını verdi, ancak Kürt yetkililer, referandum kararında diretiyorlar.
 
Siyonist rejim İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, İsrail’in Kürdistan halkının bir ülkeye dönüşmeye yönelik yasal çabalarını sarih biçimde destekleyen ilk rejim olduğunu ifade etti.
 
Washington merkezli Yakın Doğu Düşünce Enstitüsü’nde çalışan İsrailli eski General Yair Golan da bu bağlamda yaptığı değerlendirmede; “Esasen Doğu’da İran’a, bölgedeki istikrarsızlığa bakıldığında, bu bataklık için güçlü ve bütünleşik bir Kürdistan’ın kurulması kötü bir düşünce değil” ifadelerini kullandı.
 
İsrail rejiminin eski bakanlarından Gideon Siar da, Kürtler’in İsrail için güvenilir müttefik olduğunu ve olmaya devam edeceğini, onların da İsrail gibi bölgede azınlık bir grup olduğunu kaydetti.
 
Siar ayrıca; ” Sykes–Picot Anlaşması ile geçen 100 senede zulme maruz kalan veya Irak’ta Saddam Hüseyin ve Suriye’de Esadlar gibi otoriter rejimlerce bastırılan azınlıkların bağımsızlığını desteklemeliyiz” açıklamasında bulundu.
 
Aynı kaynak, Kürdistan’ın çabalarının bölgede İslamcı grupları zayıflattığına dikkat çekerek, haritada Kürtlerin konumuna bakıldığında, onların bölgede radikal İslam’ın yayılmasına karşı bir set rolü ifa ettiğinin anlaşıldığını kaydetti.
 
Tel-Aviv Üniversitesi’nde Kürt Araştırma Programı Başkanı Efriba Bengiyo da, İsrail’in 1965-1975 yılları arasında, Kürdistan’a askeri, istihbari ve insani yardımda bulunduğunu hatırlattı.
 
Bengiyo, Kürdistan’ın Arap etkenlerine sıkıştırıldığına temasla, Kürdistan’ın İsrail için ne ölçüde müttefik olabileceğini bilmediğini ancak, İsrail’e karşı hasmane tutumu olmayacağını belirtti.
 
İsrailli araştırmacı değerlendirmesine şöyle devam etti: “Kürdistan, İran ve radikal unsurlara karşı tampon bölge olabilir, ayrıca sekülarizm, demokrasi, ılımlılık ve başkalarının kabulüne vurgu yapan bir Kürdistan, radikalizm ve istikrarsızlıklarla çalkalanan bölgede olumlu bir unsur olacak.”
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
25-09-2017 07:38 - 98 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
15-10-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım