Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
İstanbul Valisinden Reina Saldırganının Yakalanmasıyla İlgili Açıklama
İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Vatan Yerleşkesi basın açıklaması yaptı. Vali Şahin, dün gece nefes kesen bir operasyonla yakalanan Reina teröristine ilişkin çok önemli bilgiler verdi. Teröristin 4 dil bildiğini ve çok iyi yetiştirildiğini açıklayan Vali Şahin, Reina teröristinin yakalandığında oğlunun yanında olmadığını ifade etti. Teröristin yakalandığı evden çıkanlarla ilgili bilgi veren Şahin, Reina teröristi ile 197 bin ABD doları, havalı tabanca, drone ve SİM kartların ele geçirildiğini ifade etti. İşte Vali Vasip Şahin'in açıklamaları...
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
18-01-2017 07:31 - 352 Okunma
İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, yılbaşı gecesi Reina’da katliam yapan terörist Abdulkadir Masharipov’un yakalanmasıyla ilgili konuştu. Çok çarpıcı detayları açıkladı…
 
Yılbaşı gecesi Reina’yı kana bulayan terörist İstanbul Esenyurt’taki bir sitede polisin başarılı takibiyle yakalandı.
 
İstanbul Valiliği ile Emniyet Müdürlüğü saldırgan ve operasyon detaylarıyla ilgili açıklama yaptı.Dünya basını da Vatan Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamayı canlı yayınlarla aktardı.
 
İŞTE ŞAHİN’İN AÇIKLAMALARI
 
Terörist suçunu kabul etti. Dört dil bildiğini tespit ettik…
 
1 Ocak 2017 gecesi saat 01.15 sıralarında Ortaköy semtinin bir gece kulübünde menfur bir terör eylemi meydana  gelmiş ve 39 insanımızı yitirmiş durumdayız. O günden bu tarafa faille ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğümüz çok ciddi bir çalışma yürüttü. Bu gece Esenyurt’ta düzenlenen bir operasyonla fail yakalanmış durumda.
 
Fail Abdulkadir Masharipov. Kod adı Ebu Muhammed horasani. 1983 Özbekistan doğumlu.
 
Afganistan’da eğitim almış. 4 dil bilen iyi yetiştirilmiş bir kişi. Operasyon yapılırken yaklaşık 7200 saat kamera incelemesi yapıldı. 2 bin polisimiz görev aldı. Konya, Hatay ve İzmir’de ve ilimizde ortaklaşa bir operasyon gerçekleştirildi.
 
Terörist İstanbul’a geldiğinde önce Başakşehir’de bir ev kiralıyor. Daha sonra bir iki ev değiştirerek kendini gizliyor ve olay günü de Zeytinburnu’ndan geliyor. Polisimiz gerçekten çok ciddi ve özverili bir operasyon yaptı. 162 adrese operasyon düzenlendi. 50 şahıs gözaltına alındı.
 
Teröriste birlikte 197 bin ABD doları ve iki adet tabanca ve şarjörü, biri havalı tabanca, drone ve sim kartlar ele geçirildi. Terörist suçunu kabul etmiştir. Parmak izi de uyuşmuştur. Tüm birimlerimizi tebrik ediyorum. Gerçekten güzel bir iş başardılar. Temennimiz İstanbul’da böyle bir hadisenin bir daha yaşanmaması. Her türlü tedbiri alıyoruz. Vatandaşımızın duyarlılığı çok önemli.
 
Operasyonlar boyunca 2200 civarında ihbar yapıldı. Bunlar bizim için çok önemli. Vatandaşlarımızın bu tür hassasiyetinin artarak devamını bekliyoruz.
 
Terörist ile birlikte bir Iraklı erkek şahıs, 3 bayan değişik ülkelerden, ele geçirilmiş  durumda. Daha dün akşam alındıkları için değerlendiriliyor ama örgüt bağlantısı olması ihtimali çok yüksek. Oraya son 3 gün içinde geldiği değerlendiriliyor.
 
O civarda arkadaşlarımızın takipleri devam ediyordu şüpheli adreslerle ilgili. Orada 5 adresi takip ettiler ve dün 5 adrese operasyon yapıldı. Bu adreslerden birinde ele geçirildi.
 
Şu anda tabii çok yeni, sorgulama devam ediyor. Tabii ki ona o gün yardım eden birileri var. Sorgulama aşamasında bunlar ortaya çıkacaktır.
 
(Drone) Henüz çok yeni ele geçirildiği için nerede nasıl kullanıldığı araştırılıyor.
 
Ocak ayında doğu sınırlarımızdan illegal giriş yaptığı yönünde kuvvetli tahminler var.
 
Bunun DEAŞ adına yapıldığı net. Bu tür operasyonlarda amacımız suçluyu canlı ele geçirmektir. Yapılan işlem de buna yöneliktir. Güvenlik güçlerimiz mecbur kalmadıkça silah kullanmazlar. Karşı taraf silah kullanmadığı için bu operasyonda silah kullanmaya gerek kalmamıştır.
 
O geceden itibaren polisimiz adeta iğneyle kuyu kazdı. O nedenle belki de yurt dışına kaçma fırsatı bulamadı. Eşinden ve eşine yardım eden insanlardan bilgiler bu operasyonların geliştirilmesinde istifade edilen bilgiler olmuştur.
 
Şu anda 50 gözaltı var. Bu gözaltılardan 2 kişi de geçtiğimiz günlerde tutuklandı. (Emniyet personeli ödüllendirilecek mi) Bu gayret devletimiz tarafından boş bırakılmayacaktır. Bu geceki operasyonda erkek çocuk yanında değildi. Yanında olduğunu değerlendiriyorduk ama yanında değildi. Çocukların muhafazası uluslararası hukuk çerçevesinde sağlanacaktır. (Yabancı istihbarat servisi bağlantısı) Henüz bu yönde bir bilgi yok.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
18-01-2017 07:31 - 352 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
19-01-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım