Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Kalın: "İran’la İşbirliğini Arttırmamız Önem Arz Ediyor"
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, NTV televizyonunda gündeme ilişkin açıklamalarda bulunuyor.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
06-11-2017 07:50 - 253 Okunma
Kalın'ın açıklamalarından satır başları:
 
"IŞİD nasıl bir terör örgütü ise PKK da bir terör örgütüdür. Güvenlik söz konusu olduğunda kimseden izin almayız. Kandil'e dönük olur, Sincar'a olur, biz terörle mücadele içinde yoğun çaba içinde olduk, olacağız.
 
Rakka'da kimlerin nelerle, hangi paçavralarla kutlama yaptığını açık bir şekilde gördük. Bu sizin destek verdiğiniz terör örgütlerinin yansımalarıdır.
 
PKK'nın İran'daki uzantısı olan PJAK onlar için de bir sorun. İran'la güvenlik işbirliğini artırmamız önem arz ediyor. Trafik bundan sonra da devam edecek. Diplomasi trafiği başladığında belli çevrelerden eleştiriler yöneltiliyor. Sınırdaş olduğumuz bir ülke ile bizim batı ittifakında yer aldığımız için ilişkilerimizi düşürmemiz beklenemez. "
 
İbrahim Kalın, Rusya'nın Suriye'de hükümet yanlısı ve karşıtı grupları bir araya toplamayı planladığı kongreye Rojava yönetiminden yetkilileri de davet etmesine ilişkin konuştu.
 
Kalın "Kremlin bizimle temas etti, bu toplantıyı ertelediklerini açıkladı. Değiştirmezlerse daha ileri bir tarihte yapılması planlanıyor" dedi
 
Öte yandan Kalın, Suudi Arabistan'da prens ve eski bakanların yolsuzluktan gözaltına alınmasıyla ilgili olarak da şunları söyledi: "Kendi iç içleri meselesidir. Kralın bir fermanı ile bu değişiklikler yapıldı. Suudi Arabistan aslında bir dönüşüm sürecinden geçmeye çalışıyor. Bir tür sosyal devrimin yapı taşlarını mı acaba oluşturmaya çalışıyorlar? Mesela kadınlara araba kullanma hakkı verilmesi bununla ilgili karar alındı ama 2018'de uygulamaya geçecek. Dünyaya açık İslam anlayışı esas alınmaya çalışılıyor. Yemen meselesi var. Umarız Suudi Arabistan'ın istikrarına barışına katkı sağlayacak bir süreç yaşanır."
 
ABD'nin PYD ile ilişkisi
 
Madem şu anda da Suriye'de Rakka, Deyrizor DEAŞ'tan tamamen temizlendi, o zaman bu ilişkiyi tamamen sonlandırın.
 
Almanya ile ilişkiler
 
Dün Düsseldorf'ta polisin PKK paçavralarına müdahalesi olumlu bir gelişme. Bu kadar PKK'nın paravan örgütlerine siz alan açacaksınız, izin vereceksiniz. Alman istihbaratı bu vakıfların PKK'nın uzantısı olduğunu bilmiyor mu? Bunlara izin veriyorsunuz, bir yürüyüşte ilk defa müdahale yaptılar ama yeterli bulmuyoruz. Almanya, Avrupa'nın en önemli ülkelerinden bir tanesi, biz Almanya ile iyi ilişkiler içinde olmak isteriz.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
06-11-2017 07:50 - 253 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
15-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım