Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
‘Kara Yanvar’ Kurbanları Anıldı
150’ye yakın kişinin hayatını kaybettiği, Azerbaycan’ın ‘Kara Yanvar’ı olarak tarihe geçen 20 Ocak Katliamı’nın 27. yıl dönümünde yüzlerce kişi Bakü Şehitliği’ne akın etti.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
20-01-2017 16:16 - 239 Okunma
Azerbaycan’da bağımsızlığın sembolüne dönüşen ve tarihe “Kara Yanvar” yani “Kara Ocak”, “Kanlı Ocak” olarak geçen 20 Ocak Katliamı’nın kurbanları anıldı.
 
Azerbaycanlılar, 1990 yılında yaşanan katliamda hayatını kaybedenleri anmak için Bakü’deki şehitliğe akın etti. Azerbaycan bayrakları taşıyan vatandaşlar, mezarlara kırmızı karanfiller bıraktı.Yağmurlu havaya rağmen şehitlik önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Yerel saatle 12.00’de de Azerbaycan için canını veren bütün şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşu boyunca Hazar Denizi kıyısındaki gemiler, metro trenleri, otobüsler siren ve korna çaldı.
 
“Azerbaycan’la tam dayanışma içerisindeyiz”
 
Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de devlet erkanıyla birlikte törene katıldı. Azerbaycan Milli Marşı çalınan törende Aliyev, Ebedi Ateş Anıtı’na çelenk bıraktı. Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, 20 Ocak Katliamı dolayısıyla mesaj yayımladı.  Mesajında, katliamın Azerbaycan’ın bağımsızlığı ve istiklali yolunda verilen mücadelenin önemli dönüm noktalarından biri haline geldiğini ifade eden Özoral, Azerbaycanlıların tanklara karşı vücudunu siper ederek inanç dolu bir ruhla verdiği mücadelenin asla unutulmayacağını belirtti. Özoral, “Her zaman olduğu gibi Azerbaycan’la tam dayanışma hissiyatımızı vurgulamak istiyoruz” dedi. 
 
Kara Yanvar’da ne olmuştu?
 
Sovyetler Birliği 1989’da dağılma sürecine girdi. Sovyetler Birliği’nin her yanında yükselen bağımsızlık seslerinin arasında Ermenistan’ın Azerbaycan’ın topraklarına yönelik talepleri artıyordu. 9 Ocak 1990’da, Dağlık Karabağ bölgesindeki Ermeniler, Ermenistan’a bağlanma kararı aldı. Karabağ’da yaşayan Azeriler de bölgeden göçe zorlandı. Bu karar Azerbaycan’da tepkiyle karşılandı. Ama Sovyetler Birliği yönetimi sessizdi. Azeriler, Bakü’nün Azadlık Meydanı’na akın etti. Uzun süreli mitingler başladı. Şehirde yaşayan Ermenilerle Azeriler arasında da çatışmalar oldu.
 
Mitingleri dağıtmak amacıyla 20 Ocak’ta Bakü’nün çeşitli bölgelerine giren Sovyet ordusu, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 150’ye yakın sivili katletti, 612 kişi yaralandı, 841 kişi de hapse atıldı. Moskova, Bakü’de, Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını isteyen tüm cumhuriyetlere bir göz dağı vermek istemişti. Ama bu, ters tepti. Cenaze törenleri de Sovyetler Birliği karşıtı gösterilere dönüştü. Bağımsızlık talepleri arttı. Rus askerleri çekildikten sonra Azerbaycan, 1991’de zaten dağılma sürecinde olan Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını kazandı.
Azerbaycan’ın bağımsızlığının önemli dönüm noktalarından biri olan ‘Kara Yanvar’da hayatını kaybedenler, her yıl 20 Ocak’ta düzenlenen törenlerle anılıyor. Bakü’deki şehitliği ziyaret eden Azeriler, Ebedi Ateş Anıtı’na çiçekler bırakılıyor. 
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
20-01-2017 16:16 - 239 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
23-10-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım