Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Kars'ta 'ERBAİN' töreni düzenlendi (FOTO)
Kars Ehlibeyt Işıklı Camii Derneği, Hz. Hüseyin’in (a.s) şahadetlerinin 40’ıncı Günü Erbain münasebetiyle Kars’ta ilk kez etkinlik düzenlendi.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
- 663 Okunma
Oldukça duygulu geçen, birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği etkinliğe Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz de konuşmacı olarak katıldı.
 
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Salonunda gerçekleştirilen Erbain Günü Etkinliği, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Tuzluca imamlarından Ş. Ahmet Alçiçek in okuduğu Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ehl-i Beyt Işıklı Camii Derneği İmamı Seyyid Ahmet Erdem’in Kars’ta ilk kez gerçekleştirilen Erbain Günü etkinliğin anlam ve önemini anlatan bir konuşma yaptı. Erdem’in ardından da Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta bir konuşma gerçekleştirdi. Program, Kafkas Üniversitesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Doğan’ın Hz. Hüseyin, Kerbala ve Erbani Günü’nü anlatan konuşması ile devam etti.
 
Azerbaycanlı Ehl-i Beyt Meddahı Seyyid Taley Boradigarı sahne alarak, Kerbala’da yaşananları anlatan konuşma ve mersiyeler okudu. Bu sırada salonu dolduran Karslılar gözyaşlarına boğuldu. Daha sonra da Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz yaptığı konuşmada Kerbala’da yaşananları ve Hz. Hüseyin ve yarenlerini anlattı. Kerbala’da yaşananları aktaran sinevizyon gösterisinden sonra ise aralarına Karslı genç kızların da olduğu yaklaşık 40 kişilik Zeynebiye Tiyatro Ekibinin gösterisi ise salonu dolduran yüzlerce vatandaşı yeniden göz yaşlarına boğdu. Tiyatronun son kısmında Azerbaycanlı Ehl-i Beyt Meddahı Seyyid Tale Asadov başta Kerbala şehitleri olmak üzere tüm şehitler için dualar okundu. Programda söz alan konuşmacılar birlik ve beraberlik mesajları vererek Yezid’e lanet etti.
 
Cem TV ve Kaçkar TV’nin canlı olarak yayınladığı ve yaklaşık 3 saat süren Erbain Günü etkinliğine yüzlerce Karslı ile birlikte Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, Ehl-i Beyt Işıklı Camii Derneği İmamı Seyyid Ahmet Erdem, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Kars Belediye Eski Başkanı Naif Alibeyoğlu, CHP Kars İl Başkanı Mustafa Aras, Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fahri Ötegen ve AK Parti Kars Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Çiftçi katıldı.
 
Erdem, emeği geçen her kese teşekkür etti
Kars Ehlibeyt Işıklı Camii İmamı Seyyid Ahmet Erdem yaptığı açıklamada: “Ehlibeyt Işıklı Camii ve Ehlibeyt Işıklı Cami Derneği tarafından tertip edilen Kerbela Şehitlerinin 40’ncı günü (ERBAİN) anma merasimine İştirak eden, Yurt içi ve Yurt dışından televizyonları başında izleyip destekleriyle bizleri onurlandıran bütün Hz. Hüseyin (a.s) muhiblerine, festeklerini bizden esirgemeyen Dünya Caferi Alimler Birliği (CABİR),CAFERİDER ve Zeynebiye Tiyatro Gurubuna, merasimde görev alan bütün gençliğimize, naklen yayınlarıyla sesimizi bütün dünyaya duyuran Cem tv ve Kaçkar tv kanallarına, yerel basın mensuplarına ve Serhat Tv'ye maddi manevi desteklerini esirgemeyen hayır sahibi hemşerilerimize teşekkür ediyorum.”dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
- 663 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
22-10-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım