Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Komutanları Kardak Adasına Götüren 4 Gelişme Nedir?
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanlarının pazar günü gerçekleştirdiği Kardak ziyaretinin ilk olarak 2015’te gündeme geldiği, 2016’da darbe girişimi ve Fırat Kalkanı harekâtı nedeniyle ertelendiği belirtildi. Ancak son dönemdeki ‘4 önemli gelişme’ komutanları Kardak’a götürdü.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
01-02-2017 08:19 - 387 Okunma
Hürriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat‘ın haberine göre, komutanların Ege Denizi’nde Kardak’a ziyaret kararının ilk kez 2015 yılında gündeme geldiği ortaya çıktı. Türkiye ve Yunanistan’ı savaşın eşiğine getiren Kardak krizinin yıldönümünde Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos, adanın üzerinde helikopterle uçmuş ve çelenk atmıştı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Yunan Bakan’ın o ziyaretinin ardından 2016 yılı içinde Kardak’a komutanlarla gitme görüşünü kurmaylarıyla paylaşmıştı. Ancak 2016 yılında önce 15 Temmuz darbe girişimi sonra da Fırat Kalkanı Operasyonu sebebiyle, planlanan ziyaret ertelendi. Son dönemde Yunanistan ile ‘FETÖ’ üyesi olmakla suçlanan askerlerin iade edilmemesi başta olmak üzere yaşanan sorunlar, o ziyareti yeniden gündeme getirdi ve komutanlar Kardak’a gitti.
 
Çok konuşulan ziyaretin ardındaki 4 neden ise şöyle anlatılıyor:
 
Askerlerin iade edilmesi beklendi
 
Ana sebep 15 Temmuz darbe girişiminde yer alıp Yunanistan’a kaçan 8 askerin Türkiye’ye iade edilmemesi. Başta Genelkurmay Başkanı olmak üzere kuvvet komutanları 15 Temmuz darbe girişimini TSK’yı çökertmeye yönelik bir harekât olarak da gördüler. Bu sebeple de Yunanistan’ın komşuluk ilişkileri çerçevesinde askerleri iade etmesini beklediler.
 
Son dönemde Yunanistan’ın aidiyeti tartışmalı adalarda hak iddia etmeye yönelik girişimleri Ankara’yı rahatsız etti. Yunanistan’ın 10’un üzerinde ada için harekete geçtiği ve bazılarını yerleşime açtığı gözlemlendi.
 
Devam eden Kıbrıs görüşmelerinde Ankara’nın hassasiyetlerinden biri de adadaki Türk askerinin varlığı. Gerek Rum kesiminin gerek Yunanistan’ın KKTC’deki Türk askerinin tamamen çekilmesi talebi rahatsızlık yarattı.
 
Yıllardır Ege Denizi üzerinde süren Türk-Yunan savaş uçakları arasındaki it dalaşı son bulmadı. Resmi olarak açıklanmasa da yetkililer her hafta 2-3 Türk savaş uçağının Yunan savaş uçakları tarafından taciz edildiğini belirtiyor.
 
“Provokatif bir seyir değil”
 
İşte bu dört konu komutanların 2015 kararını 2017’de uygulamasına neden oldu. Muhalefetin “turistik gezi” yorumlarına karşın askeri kaynaklar, Türk karasularında yapıldığına dikkat çektikleri bu seyrin provokatif amaçlı olmadığı görüşünü dile getirdiler.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
01-02-2017 08:19 - 387 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
10-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım