Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Kufe Mescidi cennet ravzalarından biridir
Peygamber ve Ehli Beytinin diliyle Kufe Mescidi
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
07-05-2014 18:19 - 2218 Okunma

  Kufe Mescidi çok özel bir Mesciddir. Mukaddes mekânlardandır. Ululazm Peygamberler (Aleyhimusselâm) ve Ehlibeyt (Allah-u Teâlâ'nın en ulvî salât-u selâmı başta Hz. Resûlullah olmak üzere hepsine olsun) İmamları’nın özel makamlarını bulundurmaktadır. Hz. Peygamber (saa) hususi olarak oraya gitmişler, orada namaz kılmışlar ve orada namaz kılınmasına özel olarak teşvik etmişlerdir. Namaz kıldıkları yerler halen mahfuzdur. Orada kılınan namazların çok büyük sevap ve fazileti bulunmaktadır.Hz.Peygamber Efendimiz (Sallallâhu Aleyhi we Âlihi) miraca çıkarken Hz.Cebrail (Aleyhisselâm): “Ya Muhammed, sen şimdi nerde olduğunu biliyor musun? Sen Kufe mescidinin karşısındasın!” deyince, Efendimiz (Sallallâhu Aleyhi we Âlihi) de “Rabbimden izin iste; iki rekat namaz kılayım” demiş ve inip orada iki rekat namaz kılmıştır.

Hz. İmam Cafer-i Sadık (Aleyhisselâm) şöyle buyurmuştur: “Kufe mescidinde kılınan bir rekat, namaz diğer mescitlerde kılınan bin rekat namaza bedeldir. Kufe mescidi, cennetin ravzalarından biridir; burada bin yetmiş Peygamber namaz kılmıştır.”

Müminlerin Emîri Hz.İmam Ali (Aleyhisselâm) da: “Kufe mescidinde nafile namazı kılmak, Hz.Peygamber (Sallallâhu Aleyhi we Âlihi) ile umre yapmak gibidir!” buyurmuş ve insanların bu mescidde namaz kılmanın faziletini bilmiş olmaları halinde; buzun üzerinde emekleyerek bile olsa, dünyanın öteki ucundan bu mescide geleceklerini bildirmiştir!Müminlerin Emîri Hz.İmam Ali'nin (Aleyhisselâm) Necef'teki Ziyaretgâhları'nı ziyaret edenler, Kufe'ye de uğrayıp bu pek kutsal mescidi de ziyaret eder ve burada namaz kılarlar. Bu kentte ayrıca, Hz. İmam Huseyn’in (Aleyhisselâm) amcasının oğlu Hz.Müslim bin Akîl'in (Aleyhimasselâm) ve Hz.Hâni bin Urve’nin (Ridwânullahi Teâlâ Aleyh) mezarları da yer almaktadır. Müminlerin Emîri Hz. İmam Ali’nin (Aleyhisselâm) Kufe'de kaldığı süre boyunca kaldıkları o pek mubarek ve pek mütevâzî ev de; halen bu kent sınırları içerisindedir.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
07-05-2014 18:19 - 2218 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
18-11-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım