Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Kürede eli olan yanıyor
Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da 22 Mayıs'ta Suudi Kralı Selman, ABD Başkanı Trump ile Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, ellerini kürede buluşturmuştu. ABD'deki Zarrab davasının ardından bu kez Mısır, 'Türkiye adına casusluk yaptıkları' iddiasıyla 29 kişiyi gözaltına aldı. Yakında Türkiye-Suudi ilişkileri de bozulabilir.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
25-11-2017 07:43 - 141 Okunma
Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da 22 Mayıs'ta Suudi Kralı Selman, ABD Başkanı Donald Trump ile Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, ellerini kürede buluşturmuştu. Gelişmeler gösteriyor ki üçlünün elleri altında kalan ülkelerden biri de Türkiye!..
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump arasında Eylül ayında New York'ta yapılan görüşmeye, Başbakan Binali Yıldırım'ın Washington ziyaretine rağmen Türkiye-ABD ilişkileri o tarihten bu yana gepgergin...
 
FETÖ'nun elebaşı Fetullah Gülen'i iade etmeye yanaşmayan ABD, Ankara'nın yüksek sesli itirazlarına rağmen PYD/YPG'yi silahlandırmaya devam ediyor. Dahası ABD, geçen ay Türk halkına vize yasağı getirdi.
 
New York'ta 4 Aralık'ta başlayacak Rıza Zerrab davasının ilişkileri daha da kötüleştirebileceği ayan beyan ortada. Davada Zerrab'ın yanı sıra aralarında Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla ve eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın da bulunduğu toplam 9 sanık yargılanıyor.
 
Mısır da topa girdi 
 
Türkiye'nin 2013 yılından bu yana ilişkileri kötü olduğu Mısır da sürece dahil oldu. Mısır ordusu, Suudi Kraliyet Ailesi ve İsrail ile birlikte ABD'nin dünya genelindeki 3 önemli, stratejik müttefikini oluşturuyor.
 
Mısır'ın resmi haber ajansı MENA, Perşembe günü 'Türkiye adına casusluk yaptıkları' iddiasıyla 29 kişinin gözaltına alındığını öne sürdü. MENA, ülke istihbaratına dayandırdığı Perşembe günkü haberinde 29 kişinin 'Katar tarafından finanse edildiği, talimatları da Türk istihbaratından aldığını' iddia etti.
 
Milliyetleri açıklanmayan bu kişilere yönelik suçlamalar arasında 'ülkenin ulusal çıkarlarına zarar verme, terör örgütüne üyelik, lisanssız uluslararası telefon görüşmeleri yapma ve para aklama' da yer alıyor. Bu gelişme Mısır medyasında da büyük yankı uyandırdı.
 
Özel El Vefd gazetesi, "Erdoğan Mısır'ı gizlice gözetliyor" başlığı atarken, resmi yayın organlarından Rusi el-Yusuf, "Mısır istihbaratı, Müslüman Kardeşlerin Türkiye için çalışan en büyük casusluk şebekesini gözaltına aldı" diye yazdı.
 
Özel On E TV kanalındaki programın sunucusu Amr Adlib ise göz altıların "Türkiye'nin 2013'ten bu yana Mısır'da casusluk yaptığının kanıtı olduğunu" savundu ve şebekenin gözaltına alınmasının Türkiye için 'acı bir yumruk' olduğu yorumunu yaptı!
 
Haberlerde gözaltına alınan 29 kişinin "Müslüman Kardeşleri yeniden iktidara getirmeye çalıştıkları" iddia edildi.
 
Suudi Arabistan da topa girebilir
 
Ortadoğu'da Suudi Arabistan-İsrail-Mısır hattının ABD desteğiyle sağlamlaştırıldığı bir dönemde yaşanan bu gelişmelerin yakında Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerini de olumsuz etkileyebileceğine işaret ediliyor. Suudi Arabistan'da Veliaht Muhammed Selman'ın gücünü pekiştirdikçe Ankara'dan uzaklaştığı öne sürülüyor.
 
Selman'ın "ılımlı İslam'a geçiyoruz" yönündeki açıklaması Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından eleştirilmişti. Son dönemde Ankara-Riyad arasındaki ilişkiler eski canlılığını kaybetmiş durumda. Bunda Körfez ülkelerinin 5 Haziran'dan bu yana Katar'a uyguladığı ambargo karşısında Türkiye'nin bu ülkeye destek vermesinin ve Mısır ile ilişkilerini düzeltmeye yanaşmamasının etkili olduğu belirtiliyor.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
25-11-2017 07:43 - 141 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
18-01-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım