Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Lübnan Cumhurbaşkanını Seçti
Lübnan Meclisi’nde 13. cumhurbaşkanını seçmek üzere düzenlenen 46. oturumun ikinci turunda Özgür Yurtsever Hareketi’nden General Mişel Avn, 83 vekilin oyunu alarak iki buçuk yıldır boş olan cumhurbaşkanlığı koltuğuna seçildi.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
01-11-2016 08:53 - 377 Okunma
Lübnan’ın en yaşlı cumhurbaşkanı unvanını taşıyacak 81 yaşındaki Avn, 6 yıl boyunca bu görevi yürütecek. Gerçekleştirilen 46. oturum için sabah saatlerinden itibaren meclise gelmeye başlayan milletvekilleri arasında Başbakan Temam Selam, kabine üyeleri, eski başbakan Saad Hariri, Dürzi lider Velid Canbolat, Ketaib Partisi lideri Sami Cemayel de yer aldı.
 
Meclis Başkanı Nebih Berri’nin yoklama yapmasının ardından 127 milletvekilinin hazır bulunduğu mecliste oylamaya geçildi. Oylamada hiçbir aday gerekli olan 86 vekilin oyunu alamayınca ikinci tura geçildi.
 
Oylamada 36 oy boş çıkarken 7 oy geçersiz sayıldı. İlk turda düzenlenen oylama için dağıtılan oy pusulalarının bazılarında “Sedir Devrimi Lübnan’ın hizmetinde” yazılı geçersiz oylar da çıktı. 
 
Meclis Başkanı Berri, Avn’ın seçilmesinin ardından meclise hitap ederek teşekkürlerini sundu. Berri’nin konuşmasından sonra cumhurbaşkanı seçilen General Mişel Avn teşekkür konuşması yaptı.
 
Avn’ın seçilmesinin hemen ardından taraftarları havai fişek ve kornalarla kutlama yapmaya başladı. Lübnan Parlamentosu yapılan 45 oturumun sonunda Mişel Avn’ı cumhurbaşkanlığına seçmiş oldu. 
 
Lübnan Stratejik Konular Uzmanı Hişam Cabir Tasnim Haber Ajansı’na seçimlerle ilgili olarak şunları söyledi:
 
“Şüphesiz Mişel Avn’ın cumhurbaşkanlığına seçilmesi Lübnan direnişi için bir başarı sayılmaktadır. Çünkü Mişel Avn’ı öneren ve seçilmesi vurgusunda bulunan Hizbullah Hareketi ve Seyyid Hasan Nasrallah’dı. Mişel Avn vefalı bir insandır ben onu uzun süredir tanıyorum. O, 10 yıl önce Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri ile mutabakat mektubu imzalamış ve imzaladığı bu mutabakata tamamen sadık kalmıştı. Bu sebepten Avn’a direniş karşıtı olan bazı ülkeler tarafından politikasını değiştirmesi için baskı yapılmasına rağmen o anlaşmaya sadık kaldı. Bununla birlikte şunu söyleyebiliriz ki Mişel Avn’ın seçilmesi direniş ekseni için bir başarıdır. Ayrıca bu durum seçim krizinden çıkılmış olması nedeniyle Lübnan için de bir başarı sayılmaktadır.”
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
01-11-2016 08:53 - 377 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
18-11-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım